התמודדות עם גירושין

העולם המערבי סובל מאחוזים גוברים של גירושין. גירושין זו חווית פרידה מעורבת רגשות עזים אהבה מול שנאה, בדידות מול משפחה, עצמאות מול תלות. סיומה באופן רשמי של מערכת יחסים בן שני בני זוג, מובילה לתחושת אבל וצער עמוק על התקוות והרגשות שהיו, ועל האכזבות. אנשים מוצאים את עצמם בצומת דרכים לא נודעת, כאשר כל חייהם משתנים גם מהבחינה הכלכלית. ולעתים שוקעים בדיכאון וחוסר אונים. כאשר הגירושין מלווה בהליך קשה מול בית משפט מתלווה אליו גם תחושת חרדה.

נשים שהן אימהות מתמודדות אחרת מגברים, היות ובאופן טבעי האחריות עליהם גדולה. לעיתים הגירושין נתפס ככישלון וגורם לפגיעה בדימוי העצמי של האדם. לעיתים אחד מבין הצדדים מרגיש נבגד או ננטש. במקרים מסוימים עולות גם תחושות אחרות של הקלה ושחרור מהוויכוחים ומהקשר  הלא בריא.

"שלב ראשון, שלב ההכחשה – האישה נותרת בהלם ואינה מסוגלת לעכל זאת ובטוחה שזה שגעון בר חלוף."photo-1448582649076-3981753123b5

שלבים פסיכולוגים בהליך הגירושין

במקרה והגבר מודיע באופן מפתיע לאשתו על רצונו להתגרש (או הפוך), האישה עוברת כמה שלבים של מודעות בתהליך:

  1. שלב ראשון, שלב ההכחשה – האישה נותרת בהלם ואינה מסוגלת לעכל זאת ובטוחה שזה שגעון בר חלוף.
  2. שלב שני, שלב הכאב והצער – כאשר הגירושין נכנסו לתוקפן. גם אם האישה משדרת כלפי חוץ שהכול בסדר, באיזה שהוא שלב זה לא יחזיק מעמד, יש לתת מקום לביטוי כאב וצער. בנוסף האישה אחראית גם על התמודדות ילדיה עם המציאות החדשה אשר נכפתה עליהם. ולכן אליה לשים לב לא להדחיק את רגשותיה שלה.
  3. השלב השלישי, שלב הכעס. האישה מוצאת את האשם ומפנה אליו אצבע מאשימה. יש נשים אשר נתקעות בשלב הזה למשך שנים . לטובת הילדים עדיף להתנער מהשלב הזה ולא לחפש אשמים.
  4. שלב של השלמה עם המציאות – השלב הרביעי והאחרון. שלב שבו אפשר לקחת פרופורציות ומוסר השכל מן החוויה הלא נעימה וללמוד כיצד לצמוח הלאה.

אישה העוברת את כל השלבים יכולה לצמוח, להסתכל אחורנית בעיניים אחרות וללמוד מן החוויה. תמיד כדאי להסתייע באנשי מקצוע על מנת לא להישבר, ולצאת חזקה יותר מאשר בהתחלה.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים