הזיות

הזיות מוגדרות כתפיסת אובייקט או אירוע שאינם קיימים במציאות. כלומר, אדם עשוי לראות בעיניו מראות שאינם קיימים, לשמוע באוזניו צלילים מסוימים למרות שההתרחשויות אינן קורות במציאות. הזיות קשורות לכל החושים ועלולות להתרחש בכל אחד מהם, בשמיעה , במישוש, בחוש הטעם והריח ובתחושת האיזון במרחב.  הזיות יופיעו בדרך כלל אצל אנשים הסובלים מסכיזופרניה אך הן עלולות להופיע גם אצל הסובלים ממאניה דפרסיה- הפרעה דו קוטבית . ניתן לומר שהפרעת הזיות נלוות כמעט תמיד להפרעות הבאות: הפרעות פסיכוטיות, כולל  הפרעה פסיכוטית משותפת, הפרעה פסיכוטית קצרה, הפרעה דו קוטבית, דיכאון בעל מאפיינים פסיכוטיים, דמנציה והזיות שמיעה.

תסמינים של הזיות

  • ליקויים בריכוז
  • ליקויים בזיכרון, זיכרון חלש לטווח קצר
  • הפרעות שינה
  • רפיון רגשי
  • הפרעות נוירולוגיות כגון הליכה לא יציבה ורעד
  • תודעה מעורפלת , חוסר התמצאות

כיצד מאבחנים הזיות?crazy-psychedelic-vision-walk-in-the-forest-picjumbo-com

הזיות הן תופעה שיש לה גורמים רבים. לכן, עם החשד על המצאות הזיה יש ללכת לרופא שיערוך בדיקה גופנית ויבצע תשאול בנוגע לתסמינים על פי עדותו של החולה. לאחר  מכן יש לערוך בדיקות דם, שתן ואולי אף סריקת מוח. מומלץ ללכת לביקור אצל הרופא עם אדם מלווה קרוב כדי שיוכל לעזור במתן תשובות אמינות ואובייקטיביות בתשאול של הרופא. אבחנה מקצועית תתבסס על ההיסטוריה הרפואית של המטופל, בהתייחס לעבור הרפואי ולגילו.

כיצד מטפלים בהזיות?

השלב הראשון בטיפול בהזיות הוא המודעות לעצם קיומן והסכמה לקבלת טיפול ישנם מקרי הזיות בהם האדם מודע למצבו בין התקף למשנהו ויכול לתת הסכמה לטיפול, לעומת זאת, ישנם מקרים בהם האדם אינו מודע למצבו ובמקרים אלו יש לשקול אשפוז בכפייה. האשפוז בבית חולים נעשה לא רק בכפיה אלא גפ בהסכמה ומטרתו לערוך תשאול ובדיקה מעמיקה בנוגע למצבו האמתי של החולה ובחירת שיטת טיפול מתאימה למקרה הספציפי.

טיפול בתרופות חייב להתאים לגורם להזיות, לדוגמא אם האדם סובל מהזיות כתוצאה מגמילת אלכוהול התרופה תהיה להאטת מערכת העצבים, במקרים שההזיות נגרמות ממחלת הפרקינסון, תרופות אלו רק יזיקו למטופל.

ייעוץ פסיכולוגי אף הוא נכלל בטיפול בהזיות, מתן שיחות יתרמו למודעות של החולה ויתנו לו כלים להתמודדות עם ההפרעה.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים