הפרעות אכילה

האוכל – אויב או חבר?

אצל מרבית האוכלוסיה האוכל תופס מקום של כבוד בחשיבותו. רובינו מייחסים לאוכל חשיבות רבה יותר מאשר רק מזון אשר ירגיע רעב. האוכל מקבל מקום של קרבה, נחמה ובית.  לעומת זאת, עבור אנשים הסובלים מהפרעות אכילה, האוכל מסמל מאבק ולעיתים אף ההבדל בין חיים למוות.

הפרעת אכילה היא הפרעה הפוגעת באחוז לא קטן של האוכלוסייה. נשים וגברים. הגדרות מדויקות לסוגים השונים של הפרעות אכילה ניתן למצוא בספר האבחנות הפסיכיאטריות ה DSM 5  , שם מופיעים כל התסמינים על מנת לאפשר אבחון של ההפרעה.belly-2354_1920

הפרעות אכילה הם שם כולל למספר הפרעות בתחום זה. ישנן 3 הפרעות עיקריות:

  • אנורקסיה נרבוזה- הפרעה זאת באה לידי ביטוי בצורך של האדם לרדת במשקל בצורה קיצונית. על ידי הרעבה עצמית או פעילות גופנית כפייתית. אדם הלוקה באנורקסיה הינו בעל תפיסת מציאות שגויה והוא רואה את עצמו שמן הרבה יותר ממה שהוא בפועל. הפחד מפני עלייה במשקל הוא עמוק ותהומי. ישנן 2 סוגי אנורקסיה. סוג הכולל צמצום והפחתה של אוכל לגוף וסוג שני הכולל בתוכו גם הקאות והוצאת אוכל באופן יזום מהגוף.
  • בולימיה נרבוזה- תסמיני הבולימיה העיקריים הם התקפי אכילה וצורך מידי לפצות על העלייה במשקל על ידי הקאות יזומות. .גם כאן למשקל הגוף יש השפעה מכרעת על הדימוי העצמי שלהם וקיים פחד אובססיבי מפני עלייה במשקל.
  • אכלנות כפייתית/בולמוסית- התקפי זלילה בלתי נשלטים בזמנים שונים, אפילו באמצע הלילה. אכילה לא מחושבת ולא הגיונית. כאן אין פיצוי של ירידה במשקל, אבל יש תחושת גועל עצמי מחוסר השליטה והאשמה שחשים בעקבות אכילה מסוג זה.

אלו היו רק ההגדרות הכלליות על קצה המזלג. כל הפרעה שכזאת היא עולם ומלואו. בנוסף קיימות עוד הרבה הפרעות אכילה שונות שקיימות אצל רבים, אך לא עונות לקריטריונים האבחנתיים. apple-15687_1920

הפרעת אכילה מחייבת טיפול על מנת לוודא שהאדם לא מביא את עצמו למצבים מסכני חיים ועל מנת להביא אותו לשלווה והבנת המציאות. הטיפול איננו פשוט כיוון שהבעיה איננה באמת האוכל אלא מדובר בקשיים עמוקים יותר בנפש האדם שפשוט באים לידי ביטוי בדרך זו.

איך לבחור מטפל פסיכולוגי להפרעות אכילה

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים