חרדה חברתית

אם כל מפגש חברתי מכניס אותך לחששות או לחצים, אם לפני היציאה מהבית אתה מרגיש מתוח ומנסה להימנע מהמצב ואולי אפילו נשאר בבית כל עוד זה אפשרי, כדאי שתקרא את הכתבה הבאה.

חרדה חברתית היא אחת מסוגי החרדות הקיימות תחת המטריה הכוללת של חרדות. תסמיניה כוללים לחץ ומתח בעקבות כל מפגש עם אנשים, החשש מפני ביקורת ומפני השפלה שאותה הם חוזים לקראת כל מפגש גורמים לאותו האדם לנסות ולהימנע ממפגשים בתירוצים וסיבות שונות ובלבד שיוכלו לשמור על עצמם מפני מפלס הלחץ העולה בגופם לקראת המחשבה על המפגש.

campfire-984020_1920

לא תמיד קל לזהות כי מדובר בחרדה חברתית

הסיבה לכך שלא תמיד יגיעו לאבחון וטיפול נעוצה כנראה בכמה סיבות:

  • מגוון תופעות בעוצמות שונות- לא תמיד התסמינים יופיעו אצל כל אחד בצורה דומה, וגם אצל כל אדם ניתן לראות כי ישנם זמנים או סיטואציות שבהם החרדות יופיעו ביתר שאת. ישנם אנשים אשר כל יציאה לקניות בסופר, או לאסוף את הילדים יכולה להוות גורם לחץ משמעותי שיכניס אותם לחרדות. וישנם אנשים שרק לקראת מפגש חברים המוני ירגישו את החרדה. שני סוגי אנשים אלו סובלים למעשה מסוג של חרדה חברתית, אבל כיוון שהמנעד נרחב קשה לדעת שזאת אכן התופעה המדוברת.
  • בלבול המושגים- לעיתים רבות אנשים מבלבלים בין מושגים שהם לכאורה לגיטימיים וחלק ממכלול האישיות לבין תסמינים היכולים להזיק לאדם. ניקח לדוגמא את תכונת הביישנות. זאת יכולה היות תכונה נעימה המעידה על ענווה וצניעות. אבל במקרים שבהם היא קיצונית מידי ומגבילה מידי היא כבר לא תכונה חביבה, אלא חלק ממשפחת החרדה. אנשים לעיתים מתחבאים מאחורי תכונות אופי ומתרצים את המצב . הכל בכדי לא להתמודד עם המציאות שיכולה להכאיב.
  • החרדה מונעת את הפעולה– באופן פרדוקסלי, על מנת להתמודד עם חרדה חברתית האדם הסובל יאלץ לצאת מהבית וליזום מפגש עם מטפל. דבר זה לכשעצמו יכול להכניס אותו לחרדות גבוהות כחלק מתופעות החרדה החברתית. לכן נראה לעיתים מצבים שבהם האדם לא מצליח לעשות את הצעדים המשמעותיים היכולים לעזור לו מכיוון שצעדים אלו הם בדיוק חלק מאותן התסמינים שמהם הוא סובל.girls-462072_1920

ישנם מספר דרכי טיפול בחרדה חברתית. כאשר התוכנית נבנית לפי המטופל הספציפי, קיימות דרכי טיפול מעולם הפסיכולוגיה ההתנהגותית כגון CBT, ישנם תרופות מומלצות להפחתת חרדה מסוג זה וישנן קבוצות טיפוליות בנושא חרדה חברתית.

אם הזדהיתם עם חלק מהנאמר כאן, פנו לאיש מקצוע להתאמת טיפול מתאים.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים