אובדן הורים

אובדן הורה הוא אחד האירועים הקשים אותם חווה האדם. על אף הידיעה כי אובדן שכזה יתרחש בשלב כלשהו בחייו, התוצאה משאירה חלל עמוק ותחושה של משענת שנעלמה.

ההורה מסמל עבור ילדו את היציבות בעולם. הידיעה כי ההורה תמיד יהיה שם עבורך היא אחת מהידיעות המודעות והתת מודעות המקנות לאדם תחושת ביטחון בעצמו ובעולם. מדהים לגלות כי גם כאשר מערכת היחסים בין הילד להורה הייתה טעונה או לא מיטבית, עדיין האובדן של ההורה נחווה בעוצמה רבה ועם השלכות רבות. קל וחומר כאשר מדובר בילד שהיה קשור מאד להורה ועם מערכת יחסים חמה ואוהבת.

נהוג לחשוב כי רק אובדן בגיל הילדות נחווה כמאורע מכאיב העלול להשאיר טראומות. אמנם נכונה העבדה כי לאובדן בגיל צעיר ישנה השפעה רחבה וטרגית יותר על הילד, אבל חשוב לשים לב לכל שלבי האבל אצל היתום בכל גיל באשר הוא על מנת לוודא שהתהליך מעובד בצורה הטובה עד כמה שניתן.

Old couple on bridge http://barnimages.com/
Old couple on bridge http://barnimages.com/

נבחין בשינויים בסוג האבל ובהשפעתו המידית ובטווח הארוך על פי חתך נרחב וכללי המתחלק לגיל אובדן ההורה.

  • אובדן בינקות
  • אובדן בילדות
  • אובדן בגיל ההתבגרות
  • אובדן בבגרות, מבוגרים.

לכל תקופה בחיים יהיו ההשלכות התואמות לשלב ההתפתחותי של האדם. תהליך האבל הוא תהליך אשר לוקח זמן. ישנם מספר שלבי אבל אשר נחווים אצל מרבית בני האדם. כל אחד עם העוצמות שלו ועם טווח הזמן האישי שלו לעבור כל שלב. יש לעקוב ולראות, במיוחד אצל הילדים האם אנחנו רואים תופעות שמתגברות בעוצמתן ואינן עוברות על אף שהזמן עובר. במיוחד יש לשים לב לרגרסיה משמעותית כלשהי או לחרדות וקשיים התנהגותיים. במקרים שונים יש לפנות לאיש מקצוע.

אדם שאיבד הורה זקוק לתמיכה וחשוב להיות שם עבורו, לעזור לו להתמודד.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים