התמודדות משפחתית עם חזרה בתשובה

חזרה בתשובה – איך מתמודדים במשפחה?pexels-photo

חזרה בתשובה היא תהליך נפשי ומעשי, אשר מתרחש אצל אנשים רבים. משפחות של אנשים או נשים אשר החליטו לחזור בתשובה, חוות קשיים רבים – רגשיים בעיקר, אך גם טכניים ומעשיים. מה עובר על משפחות שחוות חזרה בתשובה במשפחה? ואיך אפשר להתמודד עם המצב?

התמודדות משפחתית עם חזרה בתשובה

הורים רבים בציבור החילוני מבינים בשלב מסוים כי הבן או הבת האהובים, החליטו לחזור בתשובה, ולהיות דתיים או אפילו חרדים. המציאות הזו יוצרת תערובת של רגשות אצל ההורים. לרוב, הם חשים נבגדים – כביכול דרך החיים שהנחילו לילדיהם אינה טובה מספיק עבורם, והם "בוגדים" ועוברים לחברה אחרת ולחינוך אחר. הורים רבים חוששים, פשוטו כמשמעו, לגורל ילדיהם, משום שהם מאמינים שחיים בחברה הדתית או החרדית טובים פחות עבורם, מסוכנים או לא ראויים. בנוסף, ההורים עלולים לחשוש מן השינוי. הם חוששים שהילד יתרחק או יתנתק מהם; חוששים שיצטרכו לבצע שינויים משמעותיים באורח החיים שלהם עצמם; וכן הלאה. גם האחים והאחיות של החוזרים בתשובה חוששים מפני ניתוק הקשר עם האח, ומפני שינויים משמעותיים בחייהם שלהם.

הורה שחוזר בתשובה

לעיתים, אלו הם לאו דווקא הילדים שחוזרים בתשובה, אלא דווקא אחד ההורים. אם שני ההורים חוזרים בתשובה, ההתמודדות לרוב פשוטה יותר. אך כאשר רק אחד מהם מחליט על שינוי בדרכו, המצב נעשה מורכב. השמירה על המצוות מחייבת גם את בן או בת הזוג לנהוג באופן שונה מתמיד, מה שעלול ליצור חיכוכים משמעותיים בין בני הזוג, כעסים והאשמות, אשר קורעים את המשפחה כולה.

pexels-photo-66757איך מתמודדים?

כאשר אחד מבני המשפחה חוזר בתשובה, מומלץ מאד להורים ולאחים לפנות לקבוצות תמיכה המיועדות לכך. חשוב לדעת, שאין טעם לכעוס על הבן או הבת; אם הם מאמינים בצדקת דרכם, שום כעס לא ישנה את דעתם. מומלץ להורים להשתדל להתמודד עם התחושות הקשות, אך להמשיך לשמור על קשר עם הילדים, על מנת שלא לאבד אותם. חשוב לדעת שאף שחזרה בתשובה מהווה שינוי משמעותי באורח החיים, הרי שהיא אינה משנה את אופיו של האדם, את הרגשות שלו או את ההעדפות האישיות שלו. הילד שלכם נשאר בדיוק אותו הילד, רק עם דעות שונות מעט. תחושת הבגידה, והצער על ילד שפונה לדרך חיים היא שונה. אך בסופו של דבר, כל הורה רוצה שהילדים שלו יהיו מאושרים. זוהי המטרה הסופית של כל הורה, ולכן חשוב לזכור שהדרך לאושר הזה משמעותית הרבה פחות מן האושר עצמו. אמנם, קשה לראות ילד פונה לדרך חיים שונה. אך אם זהו הדבר שממלא אותו, שמעניק לו סיפוק ועושה אותו מאושר, מוטב להשלים עם המצב, וליהנות מן האושר הזה, שמקרין החוצה גם לאחרים.

השינויים בבית

בכל הנוגע לשינויים נדרשים בבית, לרוב אין צורך לחשוש מכך. אדם חוזר בתשובה לעצמו, ואינו מנסה לשנות אחרים עבורו. כמובן, אם תרצו להעניק לילד שלכם נוחות יתרה, תוכלו להכשיר את המטבח ולבצע פעולות דומות אחרות, אך הדבר אינו נדרש מכם ואינו חובתכם. לכל היותר, דאגו לכיבוד כשר בצלחות חד פעמיות כאשר הוא או היא מגיעים לביקור. גם הניתוק לרוב אינו קיים, ומרבית החוזרים בתשובה משתדלים לשמור על קשר קרוב ככל האפשר למשפחותיהם, למרות השוני שנוצר. כאשר מדובר על הורה שחוזר בתשובה, מומלץ מאד לפנות לייעוץ זוגי במקביל לתהליך. גם אם בן הזוג אינו שותף לחזרה בתשובה, אפשר בהחלט לגשר על הפערים ולשמר את הזוגיות, כל עוד שני הצדדים מעוניינים בכך.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים