התמודדות עם משבר זוגי

משבר זוגי – איך מתמודדים?

זוגיות בין בני אדם היא דבר נפלא. היא מקור לאהבה הדדית, לתמיכה ולרגשות. אך עם כל הטוב שבאהבה ובזוגיות, לא תמיד הדברים נעים בצורה חלקה כל כך. בכל זוגיות נוצרים לעיתיםCTYF2POOT3 משברים, אשר מקשים על החיים המשותפים, ומעמידים את בני הזוג בפני אתגר משמעותי. ישנן הרבה סיבות אשר מובילות למשבר זוגי, החל מלחצים חיצוניים, דרך ציפיות לא תואמות של בני הזוג ועד להבדלים משמעותיים בהשקפות העולם של בני הזוג. משברים זוגיים עלולים להשאיר את בני הזוג בתחושה של בדידות ושל חוסר אונים, ובהרגשה כי לעולם לא יוכלו לחזור להיות מה שהיו.

מדוע מתרחש משבר זוגי?

משבר זוג עלול להתרחש כתוצאה מסיבות רבות, כאמור. לעיתים, מדובר בנושא שבו הדעות בין בני הזוג חלוקות, נושא שהם אינם מצליחים לגשר עליו, והוא עולה שוב ושוב בשיחות, עד אשר נוצר משבר אמון בין השניים, או שבני הזוג אינם מצליחים עוד להתמודד עם ההבדלים הקיימים. במצבים כאלה, התחושות הן תחושות של ייאוש ושל תסכול, ולעיתים הן מובילות אפילו לרצון לגירושין. אולם יש לדעת, שמרבית המשברים הללו ניתנים לפתרון יעיל, וכלל אינם מחייבים פרידה.

משבר זוגי עלול להתרחש גם מסיבות נוספות, כמו למשל תחושה של שחיקה במערכת היחסים. כאשר הזוגיות היא חדשה, היא קסומה ומלהיבה, ושני בני הזוג עושים כמיטב יכולתם על מנת לטפח אותה. אך עם הזמן, ההתלהבות דועכת, ונותרת שגרה. לא כל זוג יודע לשמר את ההשקעה בבני הזוג גם לאחר שלב ההתלהבות הראשוני, מה שיוצר מצב של שחיקה ושעמום, ולעיתים לתחושה של חוסר קשר וחוסר בתחומי עניין משותפים. מצב כזה יוצר כעסים בין בני הזוג, רצון שבן הזוג השני ישתנה, וריחוק משמעותי בין בני הזוג.

6D91714AAEהתמודדות עם משבר זוגי

בכל משבר זוגי, הדרך לפתרון מתחילה בתקשורת תקינה בין בני הזוג. כל זוג צריך לדעת ולהפנים, כי תקשורת כנה ופשוטה ביניהם תוביל להבנה ברורה, מה שיקל על הרבה מאד מן הקשיים הקיימים בזוגיות. לכל זוג ישנם ויכוחים, חילוקי דעות, השקפות עולם שונות ומשברים קטנים. אך זוגות אשר מסוגלים לשוחח על הבעיות הללו בצורה כנה ופתוחה, יכולים להתמודד עם הבעיות הללו, ולצאת מן המשברים הללו מחוזקים עוד יותר בזוגיותם. לעומת זאת, כאשר אין תקשורת טובה בין בני הזוג, הקשר עלול להתפרק. כאשר ישנו משבר זוגי, ותחושה של חוסר יכולת לצאת ממנו, מומלץ להיעזר בייעוץ או טיפול זוגי, בכל שיטה שהיא, על מנת לסייע לבנייה של תקשורת נכונה.

בניית תקשורת נכונה

התקשורת בין בני הזוג, כאמור, היא הדבר החשוב ביותר בהתמודדות עם משבר זוגי. על מנת להתמודד עם מחלוקות, עם קונפליקטים ועם חילוקי דעות, חשוב לזכור כלל חשוב אחד: אל תתנו לכעס ולרגשות להשתלט עליכם. דעו על מה בדיוק אתם מתווכחים, ומהי התוצאה שאתם רוצים להשיג. אל תעלו מריבות ישנות במהלך ויכוח, אל תוסיפו דעות של אנשים אחרים. הישארו ממוקדים וענייניים, על מנת שתוכלו להביע את דעתכם בצורה ברורה, ובמקביל גם לשמוע את דעותיהם של בני הזוג. זכרו שגם כאשר יש ביניכם חילוקי דעות, אתם עדיין בני זוג, ועדיין אוהבים. נסו לפתור את הקונפליקט ביחד, ואל תיצרו ממנו מלחמה, שכן במלחמה, לא משנה מי מנצח – שני הצדדים מפסידים. אם אתם מרגישים שהיצרים מתלהטים יותר מידי, שקלו ייעוץ זוגי. מלבד הייעוץ עצמו, שיחה מול יועץ תסייע לכם לשמור על תרבות דיבור, ולהקשיב ביתר שאת זה לזה.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים