דרכים להחזיר את האהבה והכבוד לזוגיות

שיטות שכיחות לטיפול זוגי הדרכים להחזיר את האהבה והכבוד לזוגיות26241671536_6798f2d047_o

המערכת הזוגית הינה מערכת יחסים ייחודית ביותר. יש באפשרותה להעניק לנו כח ולהטעין אותנו באנרגיה ויש באפשרותה לסחוט מאיתנו כל טיפת כח או חיות. כולנו שואפים להיות בצד הראשון של המשוואה, אבל הדרך לשם רצופה בעבודה. אל תאמינו למי שאומר לכם אחרת.

מערכת יחסים זוגית ואינטימית מתחילה לרוב בצורה אוהבת רומנטית ומכילה. אהבה אשר יכולה להתגבר על כל הקשיים והפערים. במצב התחלתי זה קשה מאד לראות או לדמיין קשיים כלשהם במערכת הזוגית. מציאות החיים מראה כי עם התפתחות הקשר נוצרים רבדים חדשים יותר של אתגרים בזוגיות.

מירוץ החיים, השגרה הלוחצת, אתגרים כלכליים והעומס הכרוך בגידול ילדים הינם רק חלק מהסיבות שבגינן הפערים והמתחים בין בני הזוג יכולים להצטבר ולהגיע למצב של קרע או שבר במערכת הזוגית. לפעמים הקשיים מתחילים עוד בתחילת הקשר. יש לזכור כי מערכת זוגית מחייבת כוללת בתוכה חיבור של שני אנשים אשר מגיעים מבתים שונים בעלי רקע אחר, הרגלים ומנהגים אחרים, סגנונות תקשורת שונים ועכשיו בהתחברם יחד לזוג הם צריכים לנהל את הממלכה שלהם בצורה מושכלת, יציבה ואוהבת למרות כל ההבדלים ואתגרים שציינו למעלה. אין ספק כי זוהי משימה מאתגרת במיוחד. לא פלא אם כן כי רבים נתקלים בקשיים בדרך וצריכים לקבל ייעוץ על מנת להמשיך.

המערכת הזוגית יכולה להיות גם אחד הדברים המספקים בחיים, לכן חשוב להשקיע בו ברמה היומיות , לא לתת לזוגיות להידחף לתחתית סולם העדיפויות שלנו. במצב זה שבו אנחנו לא דואגים לשימור ושיפור הזוגיות באופן שוטף, סביר להניח שנגיע לשלב שבו נזדקק לעזרה מקצועית בעניין.

יש אפשרות לתקן את מצב הזוגיות, גם אם המצב נראה אבוד. צריך ללכת לאנשי המקצוע המתאימים. ישנם שיטות רבות של ייעוץ, צריך למצוא את המטפל אשר יתאים לכם מבחינת האישיות והגישה.

אבל לעבוד בשניים זה נחמד כפליים

couple-love-bedroom-kissingהטיפול הזוגי כשמו כן הוא, מומלץ לעשות אותו בזוג והגיע כאשר שני בני הזוג מגויסים למטרה ומוכנים לעבוד על מנת לשפר את התקשורת ואהבה שלהם. יש לציין כי במקרים שבהם אחד מבני הזוג מסרב בתקוף להגיע לטיפול, קיימת אופציה של טיפול לבד. אופציה זו עדיפה על פני שום טיפול בכלל. לכן כדאי להגיע גם אם זה לבד ולראות אם יש בכלל מקום לשיפור ושינוי. לעיתים לצערנו זה אכן לא יספיק במקרה שבו צד אחד לחלוטין איננו מעונין לעבוד על הקשר, אבל שווה לנסות.

ישנם שיטות שונות אשר עובדות על רבדים אחרים ועל סמך תיאוריות טיפוליות שונות. כמו לדוגמא:

אימאגו-שיטת האימאגו הינה שיטה טיפולית המסתמכת על התבוננות פנימה על חוויות ילדותינו. ההנחה העומדת מאחורי תיאוריה זו היא כי כל דבר שאנחנו עושים קשור בחוויות שנצרבו בנו מילדותינו, על כן בשביל להבין זאת ולשפר את התקשורת שלנו עם בן הזוג על מנת שגם אנחנו וגם הוא יוכלו להבין את המניעים של מעשינו וצורת התנהלותנו ואולי גם לשנות אותה נצטרך ללמוד לעשות שיקוף מלא אחד לשני במטרה להבין את הצד השני ולנסות לעבוד על התקשורת הזוגית ובכל גם על ההבנה אשר תביא לפתרון הקונפליקט.

ייעוץ זוגי דינמי/קוגנטיבי/נרטיבי- הליכה לאיש מקצוע אשר מתמחה בטיפול הזוגי. הינה חשובה ומשמעותית להצלחת הטיפול. ניתן לבחור במטפלים מכל אחת מהגישות הטיפוליות הנ"ל, לכל גישה יש דרך עבודה התואמת לדרך. ויש להתאים זאת על פי המקרה והזוג. חשוב ללכת למטפל אשר יש אליו חיבור לאישיותו ולסגנון הטיפול שלו.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים