דיכאון

כאשר מדובר ביותר מאשר מצב רוח ירוד

דיכאון היא אחת המחלות ששכיחותן עלתה מאד בשנים האחרונות. אין הכוונה רק לתחושה של עצב עמוק או מצב רוח ירוד. מדובר בתופעה המשפיעה על כל תחומי החיים ומשבשת את התפקוד.

אורח החיים כיום הוא מאד אינטנסיבי ותובעני. רבים מאתנו חשים לעיתים כי קשה מאד לעמוד בעומס וכי היינו רוצים קצת יותר כלים להתמודד עם כל האתגרים והלחצים שהפכו לחלק מחיי היומיום שלנו. הציפיה לעמוד בהצלחה בכל תחומי החיים, להצליח בעבודה, בזוגיות, בהורות , להיות פעילים בחברה ובנוסף גם להתמודד עם קשיי פרנסה. יכולים להביא אנשים לעיתים למצב של דכדוך או משבר.

למרות כל התיאור המתיש למעלה, לא כל מי שחש לחוץ, עצוב, מדוכדך או מיואש הוא אכן אדם הסובל מדיכאון. הדיכאון אמנם התגבר בשנים האחרונות אך הוא נמצא, חי ובועט בקרב האנושות כבר שנים רבות.

תחומי דיכאון שכיחים: הפלות, לידה, גיל ההתבגרות, גיל הזהב, גירושיןface-731510_1920

סימנים המעידים על דיכאון מג'ורי- קליני

סיכמנו שהגדרה של דיכאון קליני היא הרבה יותר מאשר עצבות ומצב רוח רע ושלילי. על מנת שנוכל לאבחן האם האדם סובל מדיכאון ומצריך טיפול יש צורך לענות על מספר קריטריונים.
יש לשים לב ולבחון תסמינים לדיכאון והתייעץ עם פסיכיאטר בנושא תרופות

 • מצב רוח ירוד– כאשר אדם מדווח על עצמו או כאשר אנחנו מבחינים כי הוא נמצא במצב רוח רע. הכל נראה לו שלילי ופסימי. תחושה כאילו אין תקווה ואין פתרון לשום מצב.
 • עייפות– אדם המרגיש תשוש ועייף. חסר אנרגיה ובקושי מצליח להניע את עצמו לפעולות הבסיסיות.
 • אדישות– תחושה כאילו כלום כבר לא משנה, אנשים יכולים להפוך פתאום להיות אדישים לכל מה שמתרחש סביבם. גם דברים שהיו בעבר חשובים להם פתאום נראים חסרו חשיבות, שוליים ומטופשים.
 • שינוי במשקל– ניתן לזהות לעיתים, שינוי קיצוני בתיאבון ובמשקל. לרוב יהיה מדובר בירידה פתאומית במשקל, אבל לעיתים ניתן לראות גם עליה פתאומית במשקל היכולה לנבוע מאותה הסיבה.
 • ירידה ביכולות הקוגניטיביות– יכולות הריכוז של האדם נפגעות. קשה מאד להחזיק קו מחשבה רציף הדורש חשיבה והגיון. מהלכים מחשבתיים שבעבר היו קלים וברורים, פתאום נראים קשים עד בלתי אפשריים.
 • הפרעות בשינה– שינה לא סדירה, קשיים בהירדמות או שינה עם יקיצות מרובות. לעיתים גם הפרעות השינה נחוות בצורה של שינה רציפה ומרובה באופן לא הגיוני. כאשר ישנים רוב שעות היממה מבלי לקום, להתלבש או לעשות כל דבר אחר.
 • מחשבות על מוות– אדם המתחיל להתעסק במחשבות הסובבות סביב המוות. אין זה בהכרח אומר שהוא חושב מחשבות אובדניות על רצון להזיק לעצמו. אבל לעיתים רק העיסוק בסוגיית המוות היא זאת שמטרידה את מנוחתו. ישנם גם מקרים שבהם האדם מגיע לחשוב מחשבות אובדניות. במצבים כאלו יש חובה מידית לפנות לעזרה מקצועית דחופה ומתאימה.

דיכאון קליני מכל סוג שהוא הוא תופעה מפחידה ביותר, לא מפני שהיא התופעה הקשה ביותר בתחום הקליני אלא דווקא מפני שהיא כה נפוצה בקרב הציבור. מחקרים מראים שכ- 20 % מהאוכלוסייה סבלו מדיכאון קליני ברמה זו או אחרת. לעיתים אדם לא מודע לכך שתחושת העצב והדכדוך שהוא חש מזה תקופה, מכונה בעולם הרפואה הקלינית: דיכאון. מצד שני, חשוב להימנע מהגזמות ומהצמדת תוויות, לא כל דכדוך וחוסר מצב רוח כבר נחשה לדיכאון. ישנם סימפטומים ברורים שעוזרים להחליט האם מדובר בדיכאון קליני או בעצבות שתחלוף מאליה ללא צורך בהתערבות תרופתית או פסיכולוגית.

כיצד נראה דיכאון קליני?

מטופלים רבים אצל פסיכולוג קליני מספרים על חווית הדיכאון הקשה שחוו. הם תארו את התחושה כמסך שחור שיורד על חייהם ומצל על כל חוויה שהייתה בעבר נעימה וחווייתית. המסך השחור הזה הופך את שגרתה חיים למשא כבד ואינסופי ומונע מהאדם הסובל מדיכאון לראות את חצי הכוס המלאה של חייו ולצוף מעל גלי הקשיים שעוברים על כל אחד מאתנו. דבר נוסף, מטופלים רבים אינם מאמינים שיש בכוחו של אי מי או של דבר כלשהו להוציא אותם מהמצב בו הם שרויים ולשפר את מצב רוחם. האבסורד שבחשיבה זו היא שאנשים רבים שסובלים מדיכאון ממושך, משתפרים בשעות מסוימות ביום, לדוגמא בשעות הערב או בסופי שבוע, מה שמראה שניתן להוציא אותם ממצב רוחם המדוכא ואפילו לפרקים.

דרכי טיפול

מחקרים רבים מסכימים על כך ששיטת הטיפול המנצחת היא שילוב בין טיפול תרופתי לטיפול פסיכותרפי הכולל שיחות עם הפסיכולוג. התרופות משפיעות תוך זמן קצר ומשפרות מאוד את מצב הרוח וללא תופעות לוואי משמעותיות כפי שהיו בעבר. למרות, השיפור בתרופות עדיין ישנו צורך לעיתים קרובות להחליף את התרופה עד למציאת התרופה המתאימה ביותר למטופל הספציפי. אך יחד עם הקושי למצוא את התרופה המאוזנת ביותר, עדיין הטיפול התרופתי נחשב ליעיל ומעניק קרקע טובה ובסיס איתן לטיפול הפסיכולוגי הכולל שיחות שמחזירות לאדם את תחושת השליטה שאבדה לו במצבו הקשה ומעניקה לו ליווי בתקופת ההסתגלות לטיפול התרופתי.

סוגי דיכאון

 • דיכאון מאג'ורי הוא סוג של דיכאון שפוגע מאוד בחיי היומיום. הוא פוגע בשינה ובתאבון או שמגביר אותם . פוגע ביכולת לעבוד ולקבל הנאה ותועלת מפעולות היומיום ומתחביבים שהיו אהובים בעבר על האדם המדוכא. הסימפטומים העיקריים הם חוסר שינה או שנת יתר, ירידה משמעותית במשקל או עלייה במשקל, קושי בקבלת החלטות, אשמה וחוסר תקווה, מחשבות על המוות או במקרים קיצוניים יותר מחשבות אובדניות.
 • דיסיתמיה היא צורה מינורית יותר של הדיכאון המאג'ורי , הסימפטומים דומים לאלו של הדיכאון המאג'ורי אך מופיעים בעצמה פחותה בהרבה ולמשך תקופה ממושכת של כשנתיים.jetty-828913_1920
 • דיכאון עונתי– כשמו כן הוא, מופיע אופן קבוע וסדיר באחת מעונות השנה, תסמיניו דומים לשל הדיכאון המאג'ורי.
 • דיכאון לאחר לידה– דיכאון לאחר לידה עלול להימשך כמה חודשים לאחר הלידה ויש נשים שדיכאון זה נמשך אצלן אפילו במהלך כל השנה הראשונה להולדת התינוק. דיכאון לאחר לידה פוגע ביכולת ההתקשרות התקינה של האם לתינוקה החדש, פוגע ביכולת התפקוד של האם, מאופיין בחוסר שינה או שנת יתר, שינויים קיצוניים במשקל, ראייה של חצי הכוס הריקה ופחד עצום מהעול הכרוך בטיפול בתינוק קטנטן ותובעני.חשוב מאוד לקבל עזרה במצב כזה כדי לצאת מהדיכאון בשלום, יש להבדיל בין מצב רוח ירוד שמתרחש תמיד לאחר לידה בימים הראשונים לבין תקופה ממושכת של עצב ומצב רוח רע.
 • הפרעה דו- קוטבית, המוכרת יותר שמה- מאניה דפרסיה המאופיינת באפיזודות של מצב רוח מרומם ביותר המלווה בהחלטות חסרות היגיון, פעלתנות יתר, חוסר שינה שלאחריו מופיע דיכאון עמוק למשך תקופה ממושכת . הטיפול המידי שיש להעניק במקרה זה הוא טיפול תרופתי מתאים ולשלב אותו עם שיחות פסיכולוג שמטרתן להעניק למטופל כלים להתמודדות עם ההפרעה, לזהות את סימני ההפרעה ולטפל בהם בדיוק כפי שמטפלים במחלה כרונית אחרת – דיכאון בעקבות מחלה

הוכח מדעית שהטיפול הנצח בדיכאונות למיניהם הוא שילוב של טיפול תרופתי מאתים יחד עם שיחות טיפול שמחזירות לאדם את השליטה ואת האיזון שחסרים לו. חשוב מאוד שהמטפל ייצור ברית ידידות עם המטופל שסובל מבדידות רגשית עמוקה אך יחד עם זאת יימנע מלהתבוסס עמו בבוץ בו הוא שרוי, להבין את החשכה בה הוא נמצא אך לראות ולהראות לו את האור בחייו.

לא בהכרח יופיעו כל הסימנים יחד בעוצמה גבוהה, אבל מספיק שמופיעים מספר תסמינים הנשארים במשך רצף של שבועיים על מנת להעלות חשד רציני ביותר כי אכן האדם המדובר סובל מדיכאון. במקרים אלו יש צורך לפנות לעזרה מקצועית במקרים אחרים אולי המטופל סובל מדיכאון קל בלבד

חשוב להבין, כי אדם הסובל מדיכאון לעיתים נמצא כל כך עמוק בשלבי הייאוש והפאסיביות שיהיה זה כמעט בלתי אפשרי עבורו לעשות הצעד החשוב לכיוון הצלת והצלחת עצמו ולפנות לטיפול. במצבים כאלו, מוטלת אחריות גדולה על הסובבים אותו. משפחה או חברים קרובים, לנסות להביא את האדם הסובל לטיפול מתאים.

דיכאון איננו רק שלב שצריך לעבור, זוהי מחלה הדורשת טיפול. יש לעשות את המקסימום על מנת להוציא אותו מן המצר ולהביאו לטיפול על מנת להציל את איכות חייו, ולעיתים גם את חייו ממש.

Back to top button