חרדה

חרדה – כל מה שרציתם לדעת!

הפרעת חרדה היא שם כולל למגוון סוגים של הפרעות נפשיות, אשר גורמות לתחושה של פחד קיצוני, כזה שאינו מתאים ואינו פרופורציונאלי למצב האמתי שקיים במציאות. ישנם הרבה מאד סוגים של הפרעות חרדה, גורמים, סימפטומים וסוגי טיפול. במאמר זה נסקור בקצרה את הפרעות החרדה על היבטיהן השונים.

חרדה – סוגים

ישנם מספר סוגים כלליים של הפרעות חרדה, לדוגמא:

התקפי פאניקה – התקף פאניקה יוצר אצל האדם תופעות אשר דומות לתופעות של התקף לב: זיעה מוגברת, דפיקות לב מהירות, רעד, לחץ ופחד קיצוני. הסיבות להתקפי פאניקה הן מרובות, ולרוב קשורות לטראומה מסוימת. לרוב, התקפים כאלה הם חד פעמיים, וחולפים ללא טיפול מיוחד. עם זאת, ישנם מקרים שבהם ההתקפים חוזרים על עצמם, ויוצרים הפרעות חרדה משניות אשר עלולות לפגוע בתפקוד הרגיל של האדם.SplitShire-0514

פוביותפוביות הן פחדים ספציפיים ולא רציונאליים שאדם חש כלפי מצבים מסוימים או אובייקטים מסוימים. פוביות גורמות לתחושות פחד לא פרופורציונאליות, ועלולות להביא להימנעות של האדם מפגישה עם אותם מצבים או אובייקטים, מה שעלול לפגוע בתפקודו התקין. פוביות מוכרות הן, למשל,, פוביה מבעלי חיים, פוביה ממקומות סגורים, או לחילופין ממקומות פתוחים, פוביה מהימצאות בגבהים, פוביה חברתית הנובעת מאינטראקציה בין אישית, ועוד.

הפרעת חרדה מוכללת – מצב שבו אדם חש פחד וחרדה באופן קבוע, מבלי שתהיה לכך סיבה ברורה.

הפרעת דחק פוסט טראומטית – הפרעות חרדה שנוצרו במובהק כתוצאה מחשיפה לאירוע טראומטי כלשהו. הפרעות אלה מתקשרות לטראומה שנחוותה, ומושפעות ממנה באופן ישיר.

חרדה – גורמים

מלבד מקרים של הפרעות דחק פוסט טראומטיות, אין למעשה מידע ברור על הגורמים להפרעות החרדה השונות. הגורמים עשויים להיות מנגנונים פיזיים כלשהם שאינם תקינים, מבנים שונים של המוח, ויתכן שגם צורת עיבוד פסיכולוגית של חוויות עבר.

חרדה – סימפטומים

הפרעות חרדה גורמות לסימפטומים ברורים, משמעותיים ובלתי נעימים, אשר מפריעים לתפקוד התקין של האדם הסובל מן ההפרעה, אף שאינם מסוכנים מבחינה רפואית ואינם מצביעים על בעיות רפואיות כלשהן. הסימפטומים של הפרעות חרדה מתחלקות לשלושה סוגים עיקריים:

סימפטומים פיזיולוגיים – הזעת יתר, עלייה בלחץ הדם, דופק מהיר, נשימה מהירה ועוד.

סימפטומים קוגניטיביים – מחשבות פסימיות, תחושה של חוסר מוצא, פחד חריף, חוסר אונים וכדומה.

סימפטומים התנהגותיים – בעיקר הימנעות מגורם הפחד, כמו פרטים אשר מתקשרים לטראומה (בהפרעת דחק פוסט טראומטית), גורמי הפוביה וכן הלאה.

חרדה – אבחוןpexels-photo-66757

על מנת לאבחן הפרעון חרדה, יש צורך באבחון קליני של פסיכיאטר, או איש מקצוע דומה מתחום זה. לאנשי המקצוע ישנם כלי אבחון מגוונים אשר נועדו לאבחן הפרעות חרדה ספציפיות או הפרעת חרדה מוכללת, כמו גם הפרעות חרדה אשר מהוות חלק מהפרעה נפשית אחרת, רחבה יותר.

חרדה – טיפול

טיפול בהפרעות חרדה הוא נושא חשוב מאד. הפרעות החרדה גורמות לבעיות בתפקוד הכללי של האדם, והטיפול בהן עשוי להחזיק לאדם את איכות החיים שלו. טיפול בהפרעות חרדה מתחלק לשני סוגים:

טיפול תרופתי – ישנן תרופות הרגעה מסוגים שונים, אשר עשויות להקל על תחושת החרדה. עם זאת, טיפול תרופתי בלבד אינו מספיק על מנת לבטל את ההימנעות של האדם מגורמי הפחד, והוא אינו יכול לעמוד בפני עצמו.

טיפול פסיכולוגי – ישנם סוגים שונים של טיפולים פסיכולוגיים ורגשיים אשר מתאימים לטיפול בהפרעות חרדה. הטיפול הנפוץ ביותר כיום למטרה זו הוא CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי. עם זאת, מומלץ להיעזר גם בטיפול פסיכולוגי ארוך טווח, על מנת לזהות את הגורמים לחרדה ולטפל בהם באופן שורשי.

Back to top button