טיפול זוגי

אין זוג לא מתאים, יש זוג לא מודרך!

רבים הזוגות אשר מתמודדים עם לחצים ומתחים אשר משפיעים על חיי הזוגיות יחד. גם אם מדובר באהבה ממבט ראשון, החיים הדינאמיים  נושאים לעיתים הפתעות, אנשים משתנים, ויום אחד מחליטים בני הזוג לקחת את הזוגיות בידיים, לשים דברים על השולחן, וללכת לטיפול זוגי. טיפול זוגי כשמו כן הוא טיפול ששני בני הזוג הולכים אליו יחדיו על מנת לדבר על הבעיות בחייהם המשותפים מול פסיכולוג ולראות כיצד ניתן להתמודד עימם בהצלחה.person-couple-love-romantic

מתי הולכים לטיפול זוגי?

לא רק זוגות בנקודת שבר, בוחרים ללכת לטיפול זוגי. גם זוגות אשר מתמודדים עם קושי נקודתי או מצוקה מתמשכת בוחרים בטיפול זוגי. ויש כאלה הבוחרים בטיפול זוגי על מנת לדעת כיצד להתגרש "בצורה מכובדת".

"אתם בוחרים בדרך בה אתם מעוניינים להיות מטופלים, ואפשר גם לשלב בין הדרכים."

מספר דרכים לשיפור הזוגיות: תקשורת, דיבור בנחת, סבלנות, ויתור ועוד.. מאמר מקיף על דרכים לשיקום הזוגיות

ישנם הרבה שיטות לבחירה בטיפול זוגי:

 1. טיפול בגישה הפסיכודינמית – טיפול של שני בני הזוג מול יועץ אחד. כאשר נבדק מודל ההורות של כל אחד מבני הזוג כמשפיע על קבלת ההחלטות בחיים
 2. טיפול זוגי טנטרי – שיטה שאף היא מתבצעת בפגישה של שני בני הזוג מול יועץ אחד. שיטה זו שמה דגש על הקשבה אמתית לכל אחד מהצדדים. בשיטת טיפול זו בוחרים חזון ויוצרים מרחב אישי לכל אחד מהצדדים לחוד וביחד.
 3. גישה ממוקדת שינוי – האסטרטגיה של שיטה זו היא לשנות ציפיות, התנהגויות ותפיסות. המטפל דואג ליצור מצבים אשר יניעו את בני הזוג לנהוג אחרת מבעבר.
 4. שיטת "דרך ארבע" – טיפול עם שני יועצים. כאשר כל אחד מבני הזוג הולך ליועץ אחר ולאחר מכן כל הארבעה נפגשים. (בעלות יותר גבוהה).
 5. טיפול בקבוצה – פסיכותרפיה קבוצתית. כך אפשר לקבל פידבק מחברי יתר הקבוצה על ההתנהלות האישית של אחד. המחיר זול ממחיר של פגישה אישית עם יועץ.
 6. שיטה חדשה בארץ הינה "אימגו" השיטה דוגלת בהדרכה של שני בני הזוג להיות המאמנים של עצמם. ורק על ידי הקשבה הדדית ניתן להגיע להתפתחות אישית, שזו לרוב מטרת הנישואין.

אתם בוחרים בדרך בה אתם מעוניינים להיות מטופלים, ואפשר גם לשלב בין הדרכים – איך לבחור מטפל?

תחומי טיפול שכיחים בנושא טיפול זוגי:

כיצד לבחור מטפל זוגי?just_married

 1. יש להקדיש לחיפוש מטפל מקצועי זמן ולא לבחור את הראשון שצץ.
 2. לבדוק המלצות
 3. לבדוק תעודות של מטפל זוגי מוסמך ועדיף מטפל זוגי שהוא גם פסיכולוג קליני או עובד סוציאלי. יש הרבה מטפלים טובים בתחום, אך  לצערנו השוק פרוץ ויש גם נוכלים.
 4. החשוב ביותר לבדוק האם יש כימיה ביניכם לבין המטפל הזוגי? האם זה הבן אדם אשר מתאים לכם לחשוף בפניו את כל סודות הזוגיות שלכם? האם הוא יכול להבין ולשמוע אתכם בצורה אובייקטיבית?
 5. צריף לקחת בפרופורציות את ההבטחות לטיפול של  "חמש פגישות והזוגיות שלכם חוזרת למה שהייתה בירח דבש." במידה ומדובר בבעיה מהותית – חמש פגישות חפוזות ולא מספקות ויכולות חלילה לדרדר את המצב. בממוצע יש צורך ב15 פגישות.
 6. הימנעו מלשלם את כל הכסף מראש! מטפל טוב באמת, לא יבקש בדרך כלל את כל הכסף מראש אלא לפי פגישה.

לסיכום, כדאי לבדוק לגבי שירות של טיפול זוגי דרך קופת החולים בה אתם מבוטחים. (בחלק מן הקופות בעקבות הרפורמה בבריאות הנפש בוטל הסבסוד) כך אתם יודעים שהמטפל הוא בעל ההסמכה הדרושה לטיפול זוגי ובמקרה של חוסר שביעות רצון יש כתובת לאן לפנות. מומלץ להשקיע זמן וכסף במטפל מקצועי, כי החיים שלכם ביחד עד 120 שווים מכל דבר אחר.

Back to top button