טיפול משפחתי

משפחה כמארג הוליסטי, בפתרון בעיות

ייעוץ או טיפול משפחתי כללי נמצא במגמת עליה בקרב משפחות בארצנו ובעולם, עקב הלחצים והמורכבות שיש במשפחות בעולם המערבי המודרני ועקב המודעות הגוברת על ההשפעה שיש למשפחה על כל הבריאות הנפשית של כל אחד מאתנו. טיפול משפחתי כללי הינו למעשה הדרכת הורים וילדים ביחסי גומלין השונים הנוצרים ביניהם. לעיתים כאשר רק צד אחד מגיע לטיפול, הטיפול אינו יכול להצליח כי הבעיה שלו למעשה, משקפת בעיה משפחתית. משפחה הינה מארג רגשי אחד, אשר משפיע על כל פרט ופרט לטוב ולמוטב. דרך טיפול משפחתי ניתן לחדד את כל פרטי הבעיה ולהעלות על בעיות המסתתרות מתחת לפני השטח.

איזה בעיות גורמות לאנשים לפנות לטיפול משפחתי כללי?baby-20607_1920

מה מביא אדם ביום אחד בהיר לצעוק "סטופ. עד כאן" וללכת לטיפול משפחתי כללי? ישנם גורמים רבים שבעקבותיהם המשפחה במקום להיות מלוכדת  ואי של הרמוניה, הופכת לסאגה של ויכוחים ועימותים:

מחלה ובעיות כרוניות במשפחה, גירושין, הגירה ומעבר למדינה חדשה קשיי שפה והסתגלות, לידה, מוות, בעיה של סמכות הורים, מריבות בין אחים, הילדים נישאים והבית נשאר מיותם, הורים סעודיים, מחלוקת על רכוש וירושה, משפחה מורכבת לאחר נישואים שניים.

מחקרים מוכחים את יעילותם של טיפול משפחתי בעזרת פסיכולוג כוללני במיוחד כאשר מדובר בבעיות קשות של הפרעות התנהגות אצל ילדים, הפרעות אכילה, סמים, אלכוהול, קונפליקטים בזוגיות וכו'.

גם אם ילד מסרב להגיע לטיפול, עדיין כדאי שהמשפחה תגיע בלעדיו, ותקבל כלים מעשיים על מנת להתמודד עם הבעיה,  וכלים מעשיים על מנת להניע את הילד לשינוי ולהתמודדות.

טיפול משפחתי נע בין עשר לעשרים פגישות ותלוי במידת עומק הבעיה. כמובן שיש אפשרות להתייעץ באופן חד פעמי.

נושאים שכיחים בטיפול משפחתי:

"מנהלים משא ומתן בצורה מכובדת, ולא מתוך שיקולי אגו."  

מה לעשות על מנת להפוך למשפחה מאושרת תמיד?

  1. כל אחד הוא החבר הכי טוב של השני. בני המשפחה מקפידים כל העת להתעניין אחד בשני, מנצלים כל עת להשקיע בקשר ולבלות ביחד. לא נותנים לעייפות ואף לא לשחיקה לגבור עליהם!
  2. לא מפתחים ציפיות בלתי ראליות של חיי ירח דבש תמידיים. מבינים שיש תקופות של ריגושים ויש תקופות של חיי שגרה בנאליים.
  3. מפרגנים בלי חשבון. לא פוחדים להפסיד או שמא ההשקעה בפרגון לצד השני לא תחזור אלי.
  4. מנהלים משא ומתן בצורה מכובדת, ולא מתוך שיקולי אגו. לא מתחילים מריבות שאינן נגמרות. גם אם פורץ ויכוח מלבנים את הנושא עד לבהירות העניין וכך נמנעים ממשקעים שחוזרים וצפים מאוחר יותר.
  5. אומרים תודה על כל מאמץ קטן כגדול. מרבים בהערכה נמנעים מכפיות טובה. וכך נמנע תחושת "חסך" תחושה שתמיד בן הזוג היה יכול לעשות למעני יותר.

מריבות בין אחים כיצד מתמודדים?children-839789_1920

מריבות בין אחים זו סוגיה שמטרידה הורים רבים. האם להתערב? האם לצדד בצד מסוים?

בדרך כלל ממליצים להורים שלא להתערב היות וההתערבות רק מזיקה וגומרת לילדים לריב יותר בעוצמה על תחושת השייכות ועל תשומת הלב של ההורים. בנוסף יתכן כי במצבים כאלה ילד אחד ירגיש תמיד דחוי וילד אחר ירגיש חלש וזקוק להגנה תמידית. הילדים צריכים ללמוד מניסיונם כיצד לנהל נכון מריבה, ללמוד לוותר או ללמוד לעמוד על שלהם. ברגע שההורים מבהירים לילדים שהם מאמינים בהם ביכולת שלהם לפתור את הבעיה באופן עצמאי, הילדים למדים שהם אכן מסוגלים לעשות זאת ללא עזרת מבוגר. וכך רוכשים מיומנות בניהול משא ומתן.

טיפול משפחתי הינו טיפול שלא כדאי לדחות אותו. אפשר לטפל בכל נושא אם רק רוצים! והמשפחה שלכם עוד תהפוך לקן חמים של ילדים ונכדים משתעשעים.

Back to top button