פסיכולוג קליני

פסיכולוג קליני הוא איש מקצוע בעל תואר אקדמי ראשון ושני לפחות בתחום הפסיכולוגיה שמעניק טיפול נפשי לפונים אליו. בעבר פסיכולוגים עם התמחויות שונות כמו פסיכולוגיה התנהגותית, שיקומית, התפתחותית לא היו רשאים להעניק טיפול נפשי אך בתיקון החוק שתוקן לאחרונה נקבע כי פסיכולוגים אלו יוכלו להעניק טיפול בתחום בו הם מתמחים. גם פסיכיאטר ועובד סוציאלי רשאי להעניק טיפול נפשי. הסייגים הקפדניים שנקבעו בחוק בנושא זה הם למעשה אמצעי זהירות הנדרשת בעבודה טיפולית: במסגרת טיפול נפשי עלולים לצוף תכנים קשים מאוד מחוויותיו האישיות של המטופל, בהעדר הכוונה ומתן מענה מתאים, יישאר המטופל עם חרדות קשות שיזיקו לבריאותו הנפשית הרעועה בלאו הכי.person-731267_1920

במי מטפל פסיכולוג קליני?

אם בעבר עיקר המטופלים של פסיכולוג קליני היו אנשים עם בעיות נפשיות מוגדרות, כיום עם התפתחות התחום, יכול כל אדם לקבל טיפול אצל פסיכולוג קליני, אנשים שחווים זוגיות בלתי יציבה או קושי בבניית זוגיות וביצירת יחסי אימון עם בן זוג, אנשים שחווים חרדות קשות, דיכאונות, חוסר ביטחון עצמי, קשיים בעבודה או במשפחה או כל מצוקה נפשית אחרת יכולים לקבל טיפול פסיכולוגי. גם אנשים שחוו טראומה קשה והם מתקשים להשתחרר ממנה כמו אובדן של אדם קרוב, תאונת דרכים, אירוע טרור, מחלה גופנית קשה וממושכת, גירושין עצמיים או גירושים במשפחה או כל חוויה טראומטית אחרת שמשפיעה על הנפש לטווח הארוך. במוסדות פסיכיאטריים רבים מטופלים אנשים שסובלים מבעיות נפשיות ומטופלים בתרופות, מוסדות אלו מעסיקים פסיכולוגים קליניים שמעניקים טיפול נפשי לצד הטיפול התרופתי. טיפול נפשי בפרוש אינו מחליף את הטיפול התרופתי, אלא הטיפול התרופתי מהווה כר פורה ובסיס איתן לקבלת טיפול נפשי ולהשגת מקסימום התועלת ממנו.

דרכי טיפול של פסיכולוג קליני

פסיכולוג קליני מטפל במבוגרים ובבני נוער בעיקר באמצעות שיחות. בשיחות הללו הוא משקף למטופל את התכנים שעלו ממנו ונותן משמעות אפשרית לדבריו אך נזהר מלתת משמעות מלאה שתחסום את המטופל ותכניס כביכול לליבו כוונות שלא  אליהן התכוון בדבריו. טיפול בילדים נעשה לרוב באמצעות משחק משותף, תוך כדי המשחק ולפי משחק התפקידים שבו יצופו תכנים שונים מחייו של הילד, רצונות ופחדים. הפסיכולוג בהיותו שותף ומתבונן מן הצד יכול להניע את הילדים לעסוק בתכנים שעלו ולהתמודד עמם בצורה בונה ומקדמת.

תחומים שכיחים בנושא:

 

במה עוסק טיפול של פסיכולוג קליני?

טיפול פסיכולוגי עוסק בעיקר ביחסים הבינאישיים והתוך אישיים המשמעותיים של המטופל כיום ובקשר שבין היחסים הללו לדפוסי היחסים הראשוניים של האדם, כלומר, היחסים הראשוניים עם הוריו. תאוריות פסיכולוגיות שונות מייחסות קשר משמעותי בין דפוסים עכשוויים של האדם לבין דפוסי חיים להם הורגל מימי ילדותו הראשונים. הן טוענות שחיי הילדות המוקדמים משפיעים רבות על האדם לכשמתבגר. חיי הנפש של האדם הכוללים יכולת התקשרות זוגית, מידת העצמאות או התלות שלו בקשר, חרדות, חשדנות , אשמה ועוד מתבססים על יחסיו של האדם עם הוריו בילדותו.

photo-1448582649076-3981753123b5קשר מטפל- מטופל

בעבר היה מקובל לחשוב שהמטפל בחדר אינו ישות אנושית בעלת רגשות ואינו מביא עמו לטיפול שום חלק אישיותי משלו. כיום, גילו שהמטפל מביא עמו לחדר הטיפולים את תחושותיו, רגשותיו, תכונותיו ובעצם את עצמיותו. הגיעו למסקנה שבחדר ישנם שני אנשים שכל אחד מהם מביא את עצמו לקיום הקשר. לכן, אחת ממערכות היחסים שנבדקת בחדר הטיפול היא מערכת היחסים שנוצרת בין המטפל למטופל בחדר הטיפולים עצמו. התחושות של המטופל כלפי הפסיכולוג מכונות "העברה" מכיוון שהן למעשה מופנות כלפי הוריו אך מועברות אל הפסיכולוג שיושב בחדר ושותף לטיפול. התחושות של המטפל כלפי המטופל נקראות "העברה נגדית" ואף הן עולות לטיפול בחדר. העברה נגדית יכולה להיות תחושת זעם וכעס שמתעוררות אצל המטפל כלפי מטופל מסוים וניתן להסביר זאת בכך שהתנהגויות של המטופל מזכירות למטפל אירועים רגישים שלו מהעבר. גם תחושות אלו ניתנות לבירור במסגרת הטיפול.

לסיכום, פסיכולוג קליני הוא איש מקצוע העוסק בבריאות הנפש. במסגרת עבודתו, הוא מעניק טיפול נפשי באמצעות שיחות מקדמות לאנשים מטופלים תרופתית במוסדות פסיכיאטריים ולאנשים שחוו שמבר נפשי או אירוע טראומטי בחייהם ומתקשים להשתחרר ממנו. פסיכולוג קליני חייב להיות בעל הכשרה מקצועית של תואר ראשון ושני לפחות והתמחות בתחום הפסיכולוגיה הקלינית.

Back to top button