פסיכיאטר

פסיכיאטר כללי הוא רופא מומחה בפסיכיאטריה, מקצוע העוסק בבריאות הנפש.

הפסיכיאטר עוסק כמו עמיתיו הרופאים באבחון, טיפול ומחקר אך תחום התמחותו הוא בריאות הנפש. המונח פסיכיאטריה מתייחס לסטיות מהנורמה בבריאות הנפשית, הרגשית ובהתנהגו הפרט. בפסיכיאטריה בניגוד לתחומי רפואה אחרים לא ניתן לקבוע את הגורמים למחלה אלא ניתן לאבחן סימפטומים על פי התיאור של המטופל עצמו ותסמינים על פי בדיקות דם שעלולות להצביע על הפרעה כלשהי. פסיכולוג, בניגוד לפסיכיאטר אינו רופא ועקב כך אינו יכול לטפל בעזרת מתן תרופות. הטיפול של פסיכולוג אינו תרופתי ומאופיין בשיחות רבות עם המטופל ובשאר שיטות שאינן תרופתיות. הפסיכיאטר כאמור הוא רופא בהכשרתו ולכן יכול לטפל בשתי שיטות: האחת, שחתית והשנייה תרופתית. במקרים מסוימים מתחילים בשיחות ואם הדבר לא עוזר במידה מספקת ניתן להיעזר גם בטיפול תרופתי.

גישת הטיפולdreamstime_xs_22931794 (2)

פסיכיאטר כללי מקצועי רואה במטופל ישות עצמאית בעלת עולם פנימי ותוכן רגשי עמוק, עם זאת היא רואה באדם ישות תקשורתית המנהלת אינטראקציה חיונית עם הסביבה ומושפעת מאינטראקציה זו. הפסיכיאטר יתייחס במהלך אבחון המטופל לכמה מישורים שקשורים לרווחתו הנפשית של המטופל: ההפרעה הפסיכיאטרית, תכונות אופי ויכולת הסתגלות עם שינויים ועם מצבי סטרס, מחלות גופניות קיימות בעבר ובהווה, גורמי סטרס בסביבה שיתכן והשפיעו על המצב הנפשי האחרון, יכולת התפקוד של המטופל בשנה האחרונה מבחינה חברתית, לימודית, תעסוקתית ותסמינים שמתוארים על ידי המטופל. ניתוח זה של מצבו הנפשי של המטופל מאפשר התייחסות של הפסיכיאטר לכלל הגורמים המשפיעים על רווחתו הנפשית של המטופל ומסייע בהגדרת  יעדים ובמעקב אחר ההישגים הטיפוליים.

אמצעי הטיפול

הפסיכיאטריה רואה בהפרעות נפשיות סטיות ביולוגיות תפקודיות של המוח והפסיכיאטר בהיותו רופא מומחה בריאות הנפש רשאי להעניק טיפולים שונים ובתוכם אף טיפולים תרופתיים שמשפרים את האיזון בין חומרים במוח שבהעדר איזון גורמים להפרעות תפקודיות שונות.

בין אמצעי הטיפול השונים הקיימים ניתן למצוא:

  • טיפול תרופתי- תרופות נחשבות לגורם שגורם לאיזון בין חומרים שונים במוח כך שישפיעו על תפקוד נכון של המטופל.
  • טיפול פיזיקלי- אינו נחשב טיפול תרופתי ומתבסס על זרמי חשמל שבהזרמתם למוח ניצן להתערב בתפקוד הפיזיולוגי של המוח. בין הטיפולים ישנו טיפול של השריית שדה מגנטי וטיפול בגרייה מגנטית.
  • טיפול פסיכולוגי- הפסיכולוג לא יכול למלא את הפונקציה של הפסיכיאטר, לעומתו, יכול הפסיכיאטר לטפל בעזרת טיפול פסיכולוגי כאמצעי לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות , קווי אופי ויכולת התמודדות.

פסיכיאטר כללי -הפן המשפטיdreamstime_xs_24105036

כאמור לעיל עיסוקו הראשון של הפסיכיאטר הוא עיסוק קליני- טיפול בנפש האדם, ישנו תחום עיסוק נוסף של הפסיכיאטר המתקשר לפן המשפטי של נפש האדם. החוק כיום מכיר בכך שי שמצבים נפשיים שמשפיעים על יכולת קבלת החלטות והפעלת שיקול דעת מושכל של האדם. עבירה פלילית מוגדרת כך, רק אם נעשתה מתוך כוונה פלילית ומתוך הבנה מוחלטת למשמעות המעשים הפליליים. ישנם מקרים בהם פסיכיאטר כללי עורך הערכה נפשית לאנשים שקיים לספק לגבי יכולתם להגיע להחלטות אלו. לאחר ההערכה מתועדת חוות דעת רפואית של הפסיכיאטר בנוגע למצבו הנפשי של הנבדק. חוות דעת רפואית היא מסמך רפואי משפטי ומשמעותו היא כעדות בבית משפט. במסמך זה מחווה הפסיכיאטר את דעתו בנוגע למצבו הנפשי של האדם בהקשר  לשאלה שלשמה בדק את האדם.

חוות דעת פסיכיאטרית פלילית

הפסיכיאטר נותן חוות דעת בנוגע לכשירותו של הנאשם לעמוד לדין ולגבי מצבו הנפשי בשעת ביצוע העברה, כלומר, האם היה שפוי ושולט במעשיו בעת ביצוע העברה. לפסיכיאטרים תפקיד חשוב  בסיוע על שמירת האינטרסים של בית המשפט תוך איתור אנשים הזקוקים לטיפול נפשי שיועיל להם שלא כמו עונש שניתן במצב זה.

Back to top button