תרופות לטיפול בדיכאון

האם אתה יודע מה זאת תחושת  דכאון? חוסר רצון לקום מהמיטה,  כאשר כולם בחוץ שמחים ונהנים מהחיים. אתה הולך ושוקע בעצמך.  ממורמר ללא תקוות, ללא שאיפות, ללא חלומות, ללא חברים. ריקנות ממלאת את החלל. מה יכול להציל אותך? אתה שואל את נפשך למות —

 תרופות לטיפול בדיכאון

לעיתים מדובר בחוסר בוויטמינים, במצב יותר חריף בחוסר איזון כימי במוח. במצב של דכאון ראשית יש לגשת לפסיכולוג לסדרה של כמה טיפולים. רק במידה והטיפול אינו עוזר ניתן לבדוק אופציה של תרופות לטיפול בדיכאון אשר ניתנות על ידי פסיכיאטר או רופא כללי. יש כמה סוגי תרופות והמשימה של הרופא להתאים למטופל את התרופה המתאימה והמינון הנכון, הינה משימה שלוקחת שבועות ואפילו חודשים.

"טיפול בצמחי מרפא – רוב הצמחי מרפא אינן בעלות השפעה מוכחת לטיפול במקרי דיכאון. יוצא דופן הינו הצמח "פרע" בלועזית "היפריקום" – יעיל במצבי דיכאון קלים ובינוניים."medications-cure-tablets-pharmacy-56612

תרופות לטיפול בדיכאון ותופעות לוואי

בתחילת נטילת תרופה חדשה ישנן כמה תופעות לוואי אשר יכולות להשפיע על האדם כגון: עצבנות, כאבי ראש,  שינה לא סדירה, והפרעות במערכת העיכול. במהלך הזמן תופעות אלה נעלמות. לעומת זאת הפרעה לטווח ארוך הינה הפרעה בתפקוד המיני בעיקר אצל גברים. ונכון לעכשיו אין בישראל תרופה אחרת חלופית.

תרופות מסוג מעכבי MAO – הן תרופות אשר ניתנות רק במקרה קצה כאשר התרופות הסטנדרטיות אינן יעילות. מטופל אשר נוטל תרופה מסוג זה, נדרש לדיאטה חריפה נטולת שוקולד, יין אדום, גבינות מיושנות או נקניק מעושן. וזאת בשל חשש לעלייה דרסטית בלחץ דם במידה והמטופל נטל את התרופה יחד עם המאכלים הללו.

טיפולים נוספים נגד דיכאון

  1. טיפול בשוק חשמלי – (או בשם נוסף טיפול בנזעי חשמל) טיפול אשר מצוי במידה והאדם שרוי במצב של חוסר אכילה וחוסר שתיה קיצוני, או במצב של דיכאון קשה אשר אינו עובר. טיפול בשוק חשמלי נעשה בהרדמה וגורם לשיפור במצב רוח, על ידי התקף אפילפטי מבוקר המוביל להפרשה של מוליכים עצביים רבים. הטיפול בשוק חשמלי נעשה רק במקרים נדירות של חשש מידי לשלומו של המטופל כתוצאה מרצונו להתאבד.

ההשלכות של טיפול בשוק חשמלי הן אובדן של זיכרונות אחרונות קודם הטיפול, וכן סיכונים הקיימים בעיקר בהרדמה כללית – כמו בכל ניתוח אחר.

  1. טיפול בצמחי מרפא – רוב הצמחי מרפא אינן בעלות השפעה מוכחת לטיפול במקרי דיכאון. יוצא דופן הינו הצמח "פרע" בלועזית "היפריקום" – יעיל במצבי דיכאון קלים ובינוניים. התרופה "רומיטוב" עשויה מתמצית צמח זה, נדרש אישור רפואי.
  2. שמן אומגה 3 אשר מצוי לרוב בדגים יעיל נגד דכאון. ישנן גם קפסולות של אומגה 3
  3. חשיפה לאור השמש
  4. פעילות ספורטיבית – הליכה מהירה, שחיה, הרמת משקולות, אופניים. לפעילות ספורטיבית ישנה השפעה טובה גם על יצירת הורמונים.
  5. יצירת הרגלי שינה טובים והפחתה בכמות הקופאין אשר מצוי בקפה, תה, שוקולד.

הדיכאון הינה תופעה עולמית אשר מצויה בקרב נשים פי שתיים מאשר אצל גברים. בקרב יהודיים אחוז הגברים הסובלים מדיכאון גבוה ודומה לאחוז הנשים הסובלות מדיכאון. הבשורה הטובה היא שניתן להשתחרר ממצב זה. מלנכוליה – לא עוד!

Back to top button