הפרעות חרדה

הפרעות חרדה שכיחות

הפרעות חרדה הן קבוצה של הפרעות נפשיות  אשר הלוקים בהן חווים תחושות עזות של חרדה תמידית המונעת מהם לקיים חיים תקינים ונורמטיביים. הפרעות חרדה מתחלקות לשני סוגים: הראשון, הפרעות חרדה כלליות שאינן נגרמות מגירוי מסוים מעורר חרדה , השני, הפרעות חרדה מצביות שנגרמות מגירויים שעלולים לגרום לחרדה אך אנשים רבים לא יחושו תחושות פחד בשל אותם גירויים.

הפרעות חרדה מורכבות מחרדה קבועה שנוכחת כל הזמן ברקע ומהתקפי חרדה שנגרמים כתוצאה מחשיפה לגירוי מאיים עבור הסובל מההפרעה לכן ימנע האדם מהיחשפות לגירויים הללו. לדוגמא, אדם שסובל מקלאוסטרופוביה (חרדה מהמצאות במקומות סגורים), יימנע משימוש במעלית. חשיפה לגירוי מסוים יכולה להיות עקיפה או ישירה, לדוגמא אדם החרד מחרקים עלול להיכנס להתקף חרדה גם אם לא ראה את החרק בעיניו אלא רק מבעד למסך הטלוויזיה. המצוקה הנפשית שנגרמת מהתקפי חרדה נגרמת מהחשש הצפוי מההתקף הבא, האדם חושש לא רק מתוצאות ההתקף אלא גם מההתקף בעצמו. לכן חשוב להכניס לראש שהתקף לכשעצמו אינו מביא שום נזק או סכנה לאדם וכך להפחית את הפחד מההתקף בעצמו.

הפרעות חרדה שכיחותpexels-photo (1)

  1. חרדה חברתית– חרדה חברתית היא חרדה מדיבור בפני קהל או חברת אנשים מצומצמת יותר, גם פעילויות שאינן גורמות כל חרדה לאדם תקין עלולות להביא להתקף חרדה לדוגמא, אכילה בפומבי ואפילו הצבעה בבחירות עלולות לעוור באדם תחושת חרדה. החרדה היא כל כך משמעותית עד כדי כך שאותו אדם יימנע מעשיית פעולות אלו בצורה שתשבש את התנהלות חייו התקינה. התקפי חרדה חברתית יוצרים מעין מעגל קסמים בו החרד אינו חושש רק מההתקף אלא גם מכך שאנשים בסביבתו יגלו שהוא חרדתי. מחקרים מעריכים שאחד מתוך שלוש עשרה אנשים סובל מבעיה נפשית זו.
  2. הפרעת חרדה מוכללת- בהפרעה זו החרדה היא מלווה תמידית לאדם הסובל מההפרעה וגורמת לתסמינים פסיכולוגיים וגופניים כמו הזעת יתר, קצב לב מואץ, סחרחורות, כאבי ראש ועוד. גם בפן הקוגניטיבי ישנה דאגה תמידית וחרדה הנוגעת בכמה תחומי חיים מרכזיים. בדרך כלל, הפרעה זו מלווה בהפרעות פסיכיאטריות נוספות.
  3. הפרעת פניקה- מתרחשת בדרך כלל אצל אנדים שחוו התקפי חרדה. הם מפתחים פניקה ופחד מפני ההתקף הבא ותוצאותיו. הפאניקה מולידה אצל האדם הגנות שנוקט בהן כדי להגן על עצמו כביכול מההתקף הבא. הגנות אלו למעשה גורמות לאדם להסתגרות בביתו ולהשבתת החיים התקינים.
  4. פוביות- פוביה היא חרדה מאובייקט או ממצב מסוים. לדוגמא אדם שחרד מנחשים, משהייה במקומות סגורים או במקומות גבוהים וכו' הפוביה מביאה את האדם להימנעות בכל מחיר ממפגש עם האובייקט המאיים והפיכת החרדה למניע מרכזי לפעולה . לדוגמא, אנשים שחרדים מרופאי שיניים יהיו מסוגלים לעקור שן בצבת ( פעולה כואבת ביותר) על פני הצורך ללכת לרופא שיניים.
  5. אגורפוביה– חרדה לצאת מן הבית, חרדה זו נעוצה מהפחד להימצא במקומות פתוחים כמו כבישים, רחובות ועוד. החשש נובע מסדרת התקפי חרדה שחווה האדם ומהפחד שהם יתקפו אותו בציבור. האגורפוביה גורמת לאדם לקבל שיתוק בזמן ביצוע פעולה מסוימת . האגורפוביה גורמת לאדם להסתגר בתוך ביתו בגלל פחדיו העוצמתיים ולשבש את כל מהלך החיים בעטיה של החרדה. בני אדם שאינם סובלים מהפרעה זו אינם מבינים עד כמה קשה לאדם הסובל ממנה להתגבר על עצמו ועל חרדותיו.

דרכי טיפול

נטילת תרופות נוגדות דיכאון היא דרך טיפול נפוצה כיום – יש להתייעץ כמובן עם פסיכיאטר, אך ישנם מקרים בהם התרופות אינן יעילות. ישנם טיפולים פסיכולוגיים שונים המאופיינים בשיחות . טיפול התנהגותי קוגניטיבי מסייע לאדם לסגל לעצמו דפוסי חשיבה שיעזרו לו להתמודד עם החרדות.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים