אלכוהוליזם

אלכוהוליזם היא תופעה של התמכרות לשתיית אלכוהול ומשקאות חריפים. אלכוהוליזם היא התמכרות שניגוד להתמכרויות אחרות, עלולה לסכן חיים. נזקי האלכוהוליזם רבים ונוגעים בתחומים שונים כמו: בריאות הגוף הצריכה המרובה והתלות באלכוהול עלולה להביא לבעיות בכבד, לדימום פנימי, להרעלת אלכוהול , לתאונות דרכים כתוצאה מנהיגה מותך שכרות ובמקרים מסומים אף להתאבדות. מבחינה נפשית ההתמכרות עלולה לפגוע ביחסי משפחה של המכור, להביא לאלימות ואף לגירושין.person-731267_1920

אלכוהוליזם מאופיין ב:

  • רצון רב לצרוך אלכוהול
  • איבוד שליטה בזמן השתייה וחוסר יכולת להפסיק לשתות.
  • פיתוח סבילות לחומר כך שלאורך הזמן קשה יותר להגיע למצב של השתכרות כתוצאה מצריכת האלכוהול.
  • תלות פיזית באלכוהול מוביל גם לדיכאון
  • תופעות לוואי קשות בעת הגמילה בשל התלות הפיזית הגדולה.

השפעה חברתית של אלכוהוליזם

אדם הסובל מאלכוהוליזם עלול להינזק בתחומים רבים של חייו. בריאותו הגופנית תיפגע במשך הזמן מהתלות באלכוהול. אחת ההשפעות הניכרות באלכוהוליזם היא השפעה חברתית. האלכוהוליסט יאבד את מקום העבודה שלו וממילא את מקור הפרנסה, יחסי המשפחה הופכים פעמים רבות לקשים , ישנה אלימות ובמצבים חמורים גם גירושין ואיבוד חיי משפחה תקינים. התלות באלכוהול עלולה להביא את המכור לביצוע פשעים אם בנהיגה מופרזת בעת שכרות ואם בפשעים שנעשים לשם השגת כסף לקניית אלכוהול או להשגת משקאות חריפים. מחקרים מקיפים בתחום מראים על השפעה של ההתמכרות לא רק על המכור אלא גם על בני משפחתו. ישנה תופעה המכונה: "הסינדרום של הילדים הבוגרים של אלכוהוליסטים", ההשפעה של הורה אלכוהוליסט מלווה את הילדים ובאה לידי ביטוי במיוחד עם התבגרותם והפיכתם לבוגרים בעלי דעת. גם האלכוהוליסטים עצמם, לאחר שמפסיקים בצריכת אלכוהול , עדיין ישנן תופעות שמלוות אותם למשך תקופה ארוכה לאחר הגמילה.

דרכי טיפולbeer-199650_1920

תכנית גמילה המבוצעת במכוני גמילה . תכנית זו כוללת שהות ממושכת במרכז רפואי ( יחידה מבית חולים או מרכז מיוחד לגמילה).

לאחר תהליך הגמילה ניתן להשתתף בקבוצות של טיפול פסיכותרפי או טיפול קבוצתי לטיפול של הדפוסים שמביאים את המכור לתלות באלכוהול.

ישנה גישת טיפול שצברה פופולאריות רבה במהלך המאה ה- 20 ונקראת " אלכוהוליסטים אנונימיים" מדובר בקבוצת תמיכה לאלכוהוליסטים שנפוצה עד היום.

Back to top button