טראומה אצל ילדים

ילדים אף פעם לא צעירים מדי בשביל להבין. הם פשוט מדחיקים. המצב הביטחוני ישראל חושף ילדים ומבוגרים כאחד לאירועי אלימות קשים. תסמונת פוסט טראומה אצל ילדים, צפה בעקבות אירועים קשים אשר הילדים מדחיקים, ועלולה אף לגרום חלילה לפגיעות בנפש. זיכרונות קשים של אירועים כגון: תאונה, גירושי ההורים, טביעה, חטיפה או אונס עלולים לגרום לילד תחושת פחד עצומה והתנהגות לא הגיונית ומפורעת בגן או בבית הספר.

"טיפולים פסיכולוגיים נוספים מומלצים: פסיכותרפיה, טיפול בבעלי חיים, ריפוי בעיסוק וכדומה. "

הטראומה עלולה להתבטא בשלושה מישורים שונים:

  1. תסמונת ההנצחה – הזיכרונות הקשים צפים ועולים בלי רצונו. והילד חווה את הסיטואציה כאילו היא מתרחשת בהווה מריח ריחות, ואף שומע קולות.
  2. הימנעות ואפטיה – הילד מנסה להשכיח ממנו את האירוע. הוא נמנע מלפגוש אנשים או מלעסוק בפעילות אשר מזכירה לו את האירוע. הילד מסתגר בעצמו, הופך למנוכר לסביבתו ואינו רואה לעצמו עתיד.
  3. הפרעות שינה, חלומות וסיוטים. התפרצויות זעם, קשיי ריכוז

כיצד ניתן לטפל בילדים הסובלים מפוסט טראומה?person-731165_1920

כאשר רוצים לטפל בילדים אשר סובלים מפוסט טראומה, תחילה יש להכיר את הבעיה. לדוגמא בגירושין – יש השלכות על נפש הילד, ויתכן והוא יהפוך לחרדתי או דכאוני. חשוב מאד להיות מודע למה שעובר על הילד, ובמידת הצורך יש  טיפולים פסיכולוגים המיועדים לילדים במצב זה. במקרים חמורים של התעללויות במשפחה אין אנו יודעים באופן מידי על המקרה, אך הוא יכול לצוף בעת שהילד משחק בבובות.  ולכן חשוב לחזק את התמיכה הרגשית והנפשית סביב הילד, לתת תחושה של הגנה וביטחון על מנת שלא יסבול מחרדה.

טיפולים נוספים מומלצים: פסיכותרפיה, טיפול בבעלי חיים, ריפוי בעיסוק וכדומה.

אסור להזניח את הילד. טיפול מקצועי יכול לתרום לשלוות נפשו של הילד ולהחזיר אותו למסלול השגרה, עם עתיד ורוד יותר.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים