דיכאון אחרי הפלה

דיכאון לאחר הפלה – אפשר לטפל!

הפלה היא אירוע משמעותי וטראומטי בחייה של אישה. הפלה של עובר עלולה להתרחש בכל שלבי ההיריון (עם שכיחות גבוהה יותר בשליש הראשון של ההיריון), והיא נגרמת מסיבות רבות – הפלה טבעית כתוצאה ממום בעובר, פגיעה פיזית שהאם סובלת (כמו תאונה וכדומה), מחלות רקע, וכמובן הפלה יזומה. הפלה טבעית מתרחשת בכ-10-25 אחוזים מכלל ההריונות, ויש הטוענים שאף ביותר מכך. ישנה נטייה בעולם הרפואה להתייחס להפלה כאירוע שולי, אך בפועל, מדובר בטריגר משמעותי להתפתחות של דיכאון. למעשה, שיעור הנשים שלוקות בדיכאון לאחר הפלה גבוה פי 3-4 משיעור הנשים שלוקות בדיכאון לאחר לידה.

דיכאון לאחר הפלהfreely-10130

נשים רבות אשר חוו הפלה של עובר, בכל שלב של ההיריון, נוטות לפתח תסמינים של חרדה במחצית השנה הראשונה לאחר ההפלה. כאשר מדובר בהיריון ראשון, לעיתים קרובות מצטרפים לחרדה הזו גם תחושות קשות אחרות – אבדן ושכול, תחושת כישלון, אכזבה קשה, ועוד. במרבית המקרים, דיכאון לאחר הפלה חולף בתוך כחצי שנה מן ההפלה, ואינו גורם לתופעות פסיכיאטריות משמעותיות. עם זאת, חשוב לטפל בו בהקדם, על מנת למנוע ממנו להתפתח לדיכאון חמור ומתמשך.

גורמים

הגורמים העיקריים לדיכאון לאחר הפלה הם תחושות של האשמה עצמית, אשר מגיעה הן לאחר הפלות יזומות, והן לאחר הפלות טבעיות – כאשר האישה מאשימה את עצמה בכך שלא הצליחה לשמור על התינוק. נוסף לתחושות הללו, לאחר הפלה ישנה הצפה של הורמונים בגוף. אלו משבשים את מצב הרוח של האישה, ועלולים להוות טריגר נוסף להתפרצות של דיכאון. בנוסף, חוסר תמיכה מהסביבה גם הוא גורם משמעותי להופעה של דיכאון, באופן כללי. לאחר הפלה, בניגוד לזמנים שאחרי לידה, למרבית הנשים אין תמיכה משמעותית – בעיקר כתוצאה מחוסר מודעות לצורך בתמיכה כזו – מה שמעלה את הסיכון להופעה של דיכאון.

טיפול

טיפול בדיכאון לאחר הפלה נעשה באמצעות מספר שיטות טיפול, כמו טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), טיפול פסיכודינמי, טיפול פסיכותרפי ועוד. עבור נשים רבות, קבוצות תמיכה לנשים שעברו הפלה יכולות להיות פתרון יעיל. התמיכה הקבוצתית הוכחה כיעילה מאד במקרים של דיכאון, במיוחד לאחר אירוע המהווה טריגר, כמו הפלה. קבוצות התמיכה מאפשרות קבלה של טיפול פסיכולוגי מתאים, תוך שיתוף ותמיכה מנשים שעברו חוויה דומה, מה שמגביר את יעילות הטיפול. במקרים חמורים של דיכאון לאחר הפלה, ניתן לעשות שימוש בתרופות נוגדות דיכאון. עם זאת, במרבית המקרים נעשה ניסיון לפתור את הבעיה ללא טיפול תרופתי, אשר כרוך בבעיות משל עצמו.

Back to top button