שקרן כפייתי

שקרנות כפייתית היא תופעה שהוגדרה כבר לפני כמאה שנים אך למרות זאת רב הנסתר על הגלוי בתחום זה. אנשים רבים נוטים להשתמש בשקרים כדי להינצל מעונש או כדי להיחלץ ממצבים לא נעימים . במובן מסוים, החברה הנורמטיבית נותנת לגיטימציה לשקרים "לבנים" שבאים במטרה לא לפגוע בזולת. אולם שקרנים כפייתיים נוטים להשתמש בשקרים חריגים ומוגזמים ללא כל צורך או רווח שיפיקו מהשקר, הם משקרים מכיוון שהם בעלי הפרעה כזו ולא כדי להשיג משהו באמצעות השקר.

מאפיינים של שקר כפייתי

  1. השקרן הכפייתי אינו משקר כדי להשיג הכרה חברתית או כדי להיחלץ ממצב לא נעים.
  2. השקרים בדרך כלל מציגים את השקרן בצורה חיובית ומייחסים לו תכונות כמו אומץ או חכמה ללא כל קשר למציאות האמתית.
  3. במרבית המקרים, השקרים אינם מבטאים היפנוזה או הזיה, אלא יש בהם ממד מסוים של אמת.

שכיחות ההפרעהe4634c5abc4bae8d306ff6e28e0be9eb

שכיחות ההפרעה באוכלוסייה הכללית אינה ידועה, מחקר מצא שמתוך קבוצת עבריינים אחוז אחד מבניהם היו שקרנים כפייתיים. התופעה נפוצה אצל גברים ואצל נשים באותה מידה , היא פורצת בסביבות גיל 16 ומתגלה לחלוטין בערך בגיל 22. מחקרים גלו שרמת האינטליגנציה של שקרנים כפייתיים היא ממוצעת ולעיתים אף נמוכה מהממוצע. בדרך כלל הם בעלי יכולות מילוליות טובות.

שקרנות כפייתית כהפרעה שנויה במחלוקת

במשך עשרות שנים נערכים דיונים בנוגע לשאלה האם שקרנים כפייתיים מסוגלים להכיר בכך שדבריהם אינם נכונים ובעצם הם משקרים באופן כפייתי. ישנן שתי דעות בעניין, האחת סוברת ששקרנים כפייתיים אינם בעלי יכולת להבין את משמעות מעשיהם ולשלוט בהם וההוכחה לכך היא שהשקרים חסרי תכלית ואינם מביאים לשקרן שום יתרון, ההפך הוא הנכון, הוא נאשם בהאשמות שונות בגלל השקרנות שלו ולמרות כל זאת ממשיך בהתנהגותו. מכאן שההתנהגות זו היא חסרת שליטה. מצד שני, ישנם הטוענים שהשקרנים מודעים לשקרים שלהם ויש להם יכולת של חשיבה לוגית וההוכחה לכך היא שאם קוראים תיגר על שקריו של השקרן הוא יודה בשקריו באופן חלקי, מכאן שהוא מודע למעשיו.

פסיכותרפיה היא לעת עתה שיטת טיפול עיקרית להפרעה. עדיין לא נערכו מחקרים בנוגע לשימוש בטיפול תרופתי לשקרנות כפייתית.

Back to top button