ביטחון עצמי אצל ילדים

כל הורה רוצה ללמד את הילד שלו כיצד להיות בעל ביטחון עצמי גבוה ובריא. אנחנו כהורים כבר מכירים בחשיבות תכונה זו ומבינים עד כמה היא יכולה לשפר את חיינו. כיצד מלמדים תכונה זו? מהו הסוד לגדול ילדים בעלי ביטחון עצמי גבוה?

חשוב להבהיר דבר ראשון, אין כאן שום סוד. לא מדובר בנוסחת קסם שאותה ניתן להפעיל ולחכות לתוצאה המיוחלת להגיע.

בין אם נאהב לשמוע את זה או לא, מסתבר כי לאמירות ומסרים שאותם אנחנו מעבירים במודע ושלא במודע לילדים שלנו, הם בדיוק הדברים הנצרבים אצל הילדים ומעצבים אצלם את רמת הביטחון העצמי שתהיה להם. זאת אומרת שמסרים של ההורים או של מבוגר משמעותי, הם הדברים העיקריים שישפיעו על הביטחון העצמי הנבנה באופן טבעי בילדות. שינוי של הביטחון העצמי בהמשך החיים יהיה מלווה בתהליך מודע ובעבודה עצמית.water-863053_1920

ניתן גם להסתכל על עובדה זו באופן חיובי, הידיעה כי יש ביכולתנו כהורים להכניס מסרים ושדרים אשר יעצימו את הילד ויפתחו אצלו ביטחון עצמי בריא היא עובדה שיכולה לתת להורים עידוד, אתגר ושאיפה.

פיתוח ביטחון עצמי אצל ילדים

כבר למדנו שיש ביכולתנו להשפיע על הביטחון העצמי של הילדים שלנו. השאלה הבאה הנשאלת היא כיצד. ובכן ישנם לא מעט הנחיות ומעשים אשר רצוי שינחו אותנו כאשר אנחנו מדברים עם הילדים שלנו.

לפרגן ולהחמיא– חשוב לדעת להגיד מילה טובה. אבל שהמילה והמחמאה יהיו אמתיות ומדויקות ולא נפוחות ומוגזמות. אחרת נאבד מהאמינות ונפתח אצל הילד תוצאה הפוכה.

מטרות– מומלץ להציב מטרות הגיוניות שהילד יוכל לעמוד בהן. וכאש הוא מצליח, לשבח את התהליך ואת התוצאה.

לא להשוות– אף פעם לא כדאי להשוות בין אחים או בין החברים שלו. כל ילד עומד בפני עצמו וביחס לעצמו.

רגשות– למד את הילד לתמלל ולהביע רגשות, תוכל לעשות זאת גם על ידי הכרה ברגשות הילד. לעולם לא לבטל את מה שהילד מרגיש. ניתן להראות זוויות אחרות, אבל לא לבטל.

קיצוניות אף פעם איננה טובה

שימו לב כי אף פעם לא כדאי לנקוט בגישה מוגזמת מדי. לרוב האנשים יהיה זה ברור שלא ראוי ולא נכון להסתכל על הילד בצורה שלילית וביקורתית. אם אנחנו נראה את הילד שלנו בעיקר על חסרונותיו בוודאי שהביטחון העצמי שלו יהיה נמוך בהתאם.

מה שלא כולם יודעים באופן אינטואיטיבי הוא שגם האדרה ושיבוח של הילד בצורה מוגזת יביאו לתוצאה של ביטחון עצמי נמוך. ילד אשר כל הזמן נאמר לו כי הוא מושלם וחסר כל בעיות. יגלה במוקדם או במאוחר כי דווקא יש לו חולשות מסוימות. גילוי זה יגרום לו למשבר אמון בכל מה שאמרו לו הוריו. ויגרום לתוצאה של ביטחון עצמי נמוך שכן הוא איננו מאמין כבר לאף מילה לגבי מעלותיו. למרות שוודאי שהן קיימות.

הבחנה בין ביישנות לביטחון עצמי נמוךpexels-photo-12211

הורים רבים נלחצים כאשר הם רואים שהילד שלהם מתבייש לדבר עם מבוגרים, או מפחד ללכת למקומות מפגש שונים. לנגד עיניהם ההורים רואים את האח הגדול או את בן השכנים כמה הם נמרצים, פתוחים וניגשים בביטחון לכל אדם. ואילו הילד שלהם נחבא אל הכלים. ישר הרדאר ההורי נלחץ, אולי הילד שלי חסר ביטחון ואיך נוכל להעלות לו את הביטחון העצמי שלו.

כדאי להוריד את רף הלחץ ולהבין. ביישנות היא בהחלט תכונה לגיטימית ולעיתים גם חיובית. אין קורלציה בין ביטחון עצמי נמוך לבין ביישנות. ילד ביישן יכול ללמוד בהמשך החיים לצבור ביטחון בסיטואציות מסוימות ולהתנהג בהתאם. כאשר ילד ביישן אין זה אומר כי הוא מרגיש חסר ביטחון. לעיתים הילד מרגיש בטוח ונינוח בסביבה הקרובה אליו ואילו בסביבות חדשות או פחות מוכרות הביישנות שלו תצא אל הפועל. אין צורך לחשוש. לרוב מדובר בשלב התפתחותי לגיטימי ותקין.

מובן שצריך להיות עם יד על הדופק האם הביישנות נראית קיצונית מידי, או האם היא לא עוברת במשך השנים ואין שום מגמה של שינוי או איזון הדרגתי. במקרים כאלו ניתן לחשוב על העצמה של הביטחון העצמי או אפילו טיפול בעזרת פסיכולוג

ביטחון עצמי הוא כלי חשוב שאותו נוכל להעניק לידינו, חשוב להעמיק וללמוד איך נוכל לעשות זאת על הצד הטוב ביותר.

Back to top button