טראומה אחרי לידה

לידה הינו אירוע משמח, בו מתווסף עוד בן או בת למשפחה והאם חוזרת מאושרת הביתה. ומציינת שהייתה לידה מדהימה. אך לעיתים, המציאות אינה כפי שתכננו. ודווקא אחרי לידה יש צניחה בצב רוח אצל היולדת  והיא נעשית מדוכדכת. לעיתים מדובר בחוויית לידה קשה, ולעיתים מדובר בסיבות נוספות שגורמות לדיכאון וחרדה אצל היולדת.

מהן הסיבות לטראומה אחרי לידה

http://barnimages.com/
http://barnimages.com/

לרוב האישה ובן זוגה מתכוננים ללידה, האישה מדמיינת את הלידה בשלל תחושות וכן בן הזוג, אך לעיתים הנסיבות משתנות. וההורים מוצאים את ומוצאים עצמם בחוויה של מצוקה, חוסר אונים, סיכון ליולדת ולעובר. וחלילה יש צורך בהתערבות מכשירים  ולהריץ לניתוח, והיא בכלל רוצה אפידורל/ או רוצה לידה טבעית בלבד!

"תסמינים של טראומה אחרי לידה יכולים להופיע במהלך שנה אחרי הלידה"

תסמינים של טראומה אחרי הלידה

תסמינים של טראומה אחרי לידה יכולים להופיע במהלך שנה אחרי הלידה. היולדת יכולה לסבול מקיהיון חושים וחרדה. לעתים היולדת חווה שוב ושוב את התמונות הקשות מהלידה והן צצות בזיכרונה בצורה מטרידה שוב ושוב. בנוסף לעתים נשים אשר חוו פוסט טראומה מגיבים בצורה חשדנית, לא מדברות  על הלידה, סף הריכוז שלהן נמוך, סובלות מהתפרצויות זעם, מאי התקשרות לתינוק, ומאי רצון ללדת עוד ילדים (למרות שבטרם הלידה האישה הייתה מעוניינת בעוד ילדים)baby-443390_1920

לא מחייב שאישה במצב פוסט טראומה, תסבול מכל התסמינים. יתכן שרק חלקם יפריעו לה במהלך התפקוד היום יומי.

בין חמשה אחוזים עד עשרים וחמשה אחוזים מהנשים לוקות בדיכאון אחרי לידה. כיום יש הרבה שיטות פסיכולוגיות בעזרת טיפול פסיכולוגי ל"עיבוד לידה" ולעזרה למי שזקוקה לכך. ואיתור מוקדם של הבעיה – הוא כבר חלק מן הפתרון. אז העיקר שיהיה במזל טוב!

Back to top button