פוביה

על פוביה – מאמר ללא פחדים!

פוביה (בעברית: בעת), היא מצב נפשי שבו אדם פוחד או נרתע ממצב כלשהו או מאובייקט כלשהו, בצורה קיצונית מאד. המילה פוביה מקורה ביוונית, ומשמעותה היא פחד. פוביה, לעומת פחד רגיל, היא פחד אשר משבש את החיים התקינים של האדם הלוקה בו. מבחינה רפואית, הפוביה שייכת למחלקת הפסיכולוגיה הקלינית, והיא שייכת לסיווג של הפרעות חרדה. פוביה היא פחד מתמשך מפני מצב מסוים או אובייקט מסוים, כאמור, והוא אינו רציונאלי – כלומר אין סיבה הגיונית או ניתנת להסבר מדוע האדם פוחד מאותו מצב או אובייקט. ישנם מצבים או אובייקטים אשר אכן עלולים להוות טריגר לפחד אצל כל אדם, אולם הפוביה מתבטאת בפחד לא פרופורציונאלי למצב, ולרמת הסכנה שבו.

פוביה – סוגיםhand-984170_1920

פוביה היא לרוב ספציפית, כלומר פחד מפני מצב מסוים, או אובייקט מסוים. ישנם עשרות סוגים של פוביות ספציפיות, כמו למשל פחד גבהים, פחד מבעלי חיים, פחד ממקומות סגורים ועוד. ישנם גם סוגים אחרים של פוביות, כמו למשל אגורפוביה, שהיא פחד ממקומות פתוחים – והיא מופיעה במקביל להפרעת פאניקה, או בלעדיה. סוג נוסף של פוביה הוא פוביה חברתית, אשר מתעוררת במצבים חבריים שונים, כמו הימצאות עם אנשים רבים, תקשורת חברתית וכן הלאה.

פוביה – טיפול פסיכולוגי

טיפול בפוביה נדרש כאשר הפוביה גורמת לפגיעה בתפקוד היומיומי של האדם. לא תמיד חובה לטפל בפוביות, משום שלעיתים הן אינן מופיעות לעיתים קרובות, ואינן מפריעות לאדם ביומיום. אולם פחדים רבים עלולים להפריע לאדם בתפקוד היומיומי שלו, לגרום לו להימנע מפעולות שונות כמו נסיעה במעלית, נהיגה, הימצאות בסיטואציות חברתיות שונות ואפילו יציאה מן הבית. במצב כזה, חובה לטפל בפוביה שגורמת להימנעויות הללו. טיפול בפוביות נעשה לרוב על ידי טיפול קוגניטיבי התנהגותי (C.B.T). במרבית המקרים, הטיפול נעשה דרך חשיפה מבוקרת של האדם לגורם הפוביה, במטרה ללמד אותו לשלוט בפחד ולמתן אותו. החשיפה יכולה להיעשות בצורה הדרגתית ומתונה, או בשיטה של הצפה, ללא הכנה מוקדמת. לעיתים החשיפה נעשית באמצעות דמיון מודרך, כלומר לא באופן ממשי, אלא בצורה שבה האדם מדמיין את גורם הפחד באופן מחשי ככל האפשר.

Back to top button