חרדת טיסות

חרדת טיסות – אפשר לטפל בזה!

חרדת טיסות היא תופעה של פחד קיצוני מפני הימצאות בכלי תחבורה אווירי, ומפני הטיסה עצמה. אנשים עלולים לסבול מחרדת טיסות בגלל פחדים לא רציונאליים אודות הסכנות שבטיסה, ובעקבות הפחד – הם עלולים לחוות התקפי חרדה, לחץ חמור ועוד. חרדת טיסות היא לרוב סימפטום אחד של פוביה כללית יותר, כמו למשל קלאוסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים), אגרופוביה (פחד גבהים) ועוד.

aircraft-994943_1280חרדת טיסות

אדם אשר סובל מחרדת טיסות, עלול לסבול, במהלך הטיסה או אף מרגע הכניסה למטוס – ובמקרים חמורים כבר בזמן ההכנה לטיסה – מתגובות פיזיות של דפיקות לב מהירות, קוצר נשימה, יובש בפה, סחרחורות, נימול ועוד; מתגובות פסיכולוגיות של מחשבות שליליות, מחשבות אובססיביות, דכדוך, פחד, לחץ וחוסר אונים; ומתופעות התנהגותיות – נטילת כדורי הרגעה מרובים, הימנעות כללית מטיסות וכן הלאה. חרדת טיסות אינה פחד רגיל, שהוא תגובה נורמלית למצבי לחץ. חרדת טיסות היא פוביה, אשר גורמת לתופעות שאינן פרופורציונאליות למצב. כלומר, הגוף של אדם הסובל מחרדת טיסות משחרר אדרנלין וחומרים אחרים אשר נדרשים במצב של סכנה ממשית, בעוד שסכנה כזו אינה קיימת במציאות.

טיפול בחרדת טיסות2016-01-25-roman-drits-barnimages-002

טיפל בחרדת טיסות מתחיל בחינוך נכון וידע כללי נכון, אשר מונע את הופעת התופעה מלכתחילה. חינוך זה כולל מידע על אופן הפעלת המטוס, מידע קורקטי על הסכנות הקיימות ואופיין, וכן הלאה. אם כבר קיימת חרדת טיסות, ניתן לטפל בה באמצעים מגוונים, בהתאמה אישית לכל אדם על פי אופיו וסגנונו. ישנם אנשים אשר יעדיפו להתמודד עם הפחד באמצעות ביצוע של פעולות קיצוניות שדווקא מגבירות את הפחד, כמו צניחה חופשית למשל. אצל אחרים, ישנו צורך בתמיכה רגשית מרובה, בסביבה תומכת ובטיפול רגשי. אצל מרבית הסובלים מחרדת טיסות טיפול קוגניטיבי או פסיכולוגי עשוי לשפר את המצב באופן משמעותי. במקרים חמורים של חרדת טיסות, או כאשר אין למטופל ברירה אלא לטוס, מסיבה זו או אחרת, ניתן להשתמש בתרופות נוגדות חרדה. עם זאת, השימוש בתרופות כאלה אינו מומלץ באופן קבוע, מאחר שלעתים הוא עלול לגרום אף לתוצאה הפוכה, ולמעשה להגביר את החרדה במקום להפחית אותה.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים