פוסט טראומה

אל תישארו לבד עם הטראומה

פוסט טראומה הינה תסמונת המופיעה לרוב כטראומה לאחר מקרה יוצא דופן כמו: פיגוע, נוכחות באסון, אונס, אובדן מכל סוג שהוא , תאונת דרכים, פגיעה במלחמה או השתתפות בקרב.

פוסט טראומה יכולה להופיע בסמיכות לאירוע טראומטי או זמן מה לאחר סיום אותו האירוע במרבית המקרים לא יותר מחצי שנה לאחר המקרה עצמו, לדוגמה לעתים אנו שומעים על חייל שהדחיק חוויה מסוימת משירותו הקרבי וההשלכות הגיעו לאחר שהקרב או המלחמה בה השתתף נגמרו או במקרים של התעללות מינית שבוצעה בילדים והודחקה ואז התגלתה מאוחר יותר.

ישנם אנשים בעלי סיכון גבוהה יותר ללקות בפוסט טראומה אך לא בזה אנו עוסקים כעת.

התגובה לאותו האירוע שהוביל לטראומה יכולה להיות תגובה הנמשכת זמן רב או תגובה רגעית.

אנשים חווים לעיתים טראומות שונות. הטראומה היא מצב שבוא הגוף מרגיש כי הוא בסכנה וכל המנגנונים מתחילים לפעול בעוצמה מרבית. בחלוף הסערה הגוף נרגע וחוזר לעצמו. אבל מה קורה במצב שאנחנו לא מצליחים לחזור לעצמנו?

טראומה היא אירוע קשה שאותו אנחנו חווים. בין אם מדובר בתאונת דרכים, פגיעה מינית, אירועי מלחמה או התקלות משמעותית במצב מלחיץ. בכל אחד מהמקרים האלו הגוף שלנו מוצף גירויים, כל מנגנוני הגוף פועלים בעוצמות הגבוהות. העוצמות אינן ניתנות לעיבוד כאשר הם מגיעים בצורה מציפה שכזאת ולכן הגוף מגיב בתגובות קשות.

לעתים רבות הטראומה איננה נשארת כאירוע חד פעמי, אלא צפה וחוזרת בכל מיני סיטואציות המזכירות אותה. זה יכול להיות צליל או ריח מסוים או מיקום שבבת אחת מחזיר אותך לאותו האירוע הטראומתי ורמות החרדה בגוף עולות שוב. מצב זה הוא מצב קשה ומעיק לאדם. לכן האדם ימצא את עצמו מנסה להימנע ממצבים שיזכירו לו את האירוע הטראומתי הגורמות לתחושות חודרנות קשות. ככל שחולף הזמן המצב הזה נהיה קשה יותר ומגביל יותר את התפקוד היומיומי.

despair-513529_1920

מצב שבו הטראומה חוזרת ומציפה, והאדם חווה מצבים שונים ותסמינים המתבטאים בצורות שונות כגון:
עוררות יתר– כגון, קשיים בשינה, התקפי זעם, קשיי ריכוז וכדומה.
הימנעות– האדם נמנע משיחות עם אנשים, מהגעה למקומות שונים ומסיטואציות מסוימות וכן הלאה
חודרנות-פלשבקים מהאירוע, עוררות פיזיולוגית של מערכות הלב והדם וכדומה

האם ניתן לטפל בפוסט טראומה?

ברוב המקרים אכן ניתן לטפל ורצוי לגשת לקבלת טיפול מאיש מקצוע מתאים לטיפול בפוסט טראומה בקרבה לגילוי המקרה.
ישנו סיכוי להחלמה מלאה במקרים רבים, אך לעיתים ישנם תופעות שיישארו לאורך זמן ובמקרים מסוימים המקרה עלול להוביל לבעיה כרונית.
באמור לעיל אין בכדי להחליף טיפול או יעוץ מקצועי בפוסט טראומה מכל סוג שהוא.

אז אם עבר כבר יותר מחודש והתסמינים שצוינו למעלה עדיין מופיעים אצלך בתדירות גבוהה. יש סיכוי כי אתה סובל מפוסט טראומה. הטיפול במצב זה הוא אפשרי, אל תישאר לסבול לבד וקבע פגישה לאבחון וטיפול עם פסיכולוג או פסיכיאטר שיעזור לך להכניס את חייך חזרה למסלול.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים