מאניה דיפריסה

מאניה דפרסיה או בשמה העברי הפרעה דו קוטבית היא הפרעה נפשית שגורמת לתנודות חמורות במצבי הרוח ממצבי רוח נרגזים ביותר ואפילו אבדניים וחוסר חשק לחיות עד למצבי רוח עליזים ומלאי תקווה, כשבניהם קיימים גם מצבי רוח רגילים. למעשה כל בן אדם חווה מפעם לפעם תנודות במצבי הרוח שלו, בוקר אחד עשוי לקום מלא שמחה וחשק ובבוקר שלמחרת , יקום מפוחד ונרגז. הדבר נהפך להפרעה כאשר הוא מגיע בקיצוניות ומשפיע מאוד על מערכות יחסים של החולה, על תפקודו בעבודה ובמשפחה ועל הרצון הטבעי לחיות.boss-fight-free-high-quality-stock-images-photos-photography-closeup-man

אל דאגה, כיום קיימים טיפולים למאניה דפרסיה והחולים המחלה יכולים לנהל חיים פוריים ומוצלחים. מחקרים מראים שבארה"ב ישנם יותר משני מיליון מבוגרים בכל שנה נתונה המאובחנים כחולים במאניה דפרסיה. מחלה זו יכולה להתגלות הן בילדות וגם לאחר מכן. לרוב מתגלה המחלה בשלבי ההתבגרות המאוחרים או בבגרות המוקדמת. מחלה זו קשה יותר לזיהוי לעומת מחלות פיזיות כמו מחלות לב וסכרת ויכול להיווצר מצב בו החולים סובלים רבות עד אשר הם מאובחנים כחולים ומקבלים טיפול מתאים.

מהם התסמינים של מאניה דפרסיה?

תנודות ושינויים קיצוניים במצב הרוח , מחוסר תקווה ועצבנות נהפכים לשמחים ובעלי מרץ מוגבר. האנרגיות הפיזיות המוגברות משתנות בהתאם למצבי הרוח, כשמצב רוח עליז מביא עמו אנרגיות מוגברות. ישנם תסמינים לכל אחד מן המצבים הקיצוניים:

מצב של עלייה מאופיין במרץ וחוסר מנוחה, פעלתנות מוגברת, דיבור מרובה, מחשבות מתרוצצות מנושא לנושא במהירות רבה מאוד, אמון לא מציאותי בכוחותיו של החולה, בולמוס של בזבוז, צורך במעט מאוד שינה, התנהגות פרובוקטיבית ולעיתים מתפרצת, שיפוט לקוי ושימוש בסמים. אפיזודה של מאניה דפרסיה (המצאות במצב רוח מרומם) נחשבת רק אם מופיע מצב רוח מרומם ביחד עם לפחות שלושה מהתסמינים שפורטו לעיל במשך רוב שעות היום.

תסמינים של דיכאון יכללו תופעות כמו ירידה באנרגטיות, חוסר ריכוז, עייפות מוגברת, ייאוש וחוסר חשק לעסוק בפעילות אהובה, האשמה עצמי, חוסר תאבון, כאב גופני שאינו נגרם מתחושה פיזית או מפציעה, מחשבות אובדניות או ניסיונות התאבדות בפועל. אפיזודה של דיכאון תכלול בתוכה לפחות חמישה תסמינים במשך רוב היום ותמשך לפחות שבועיים.

Back to top button