דיכאון בגיל ההתבגרות

girl-1208207_1920גיל ההתבגרות הוא גיל קשה, אשר מלווה בסערות נפש ובתחושות רגשיות ונפשיות משמעותיות. עם זאת, ישנו אחוז בולט של בני נוער אשר סובלים מדיכאון בתקופה זו. דיכאון בגיל ההתבגרות עלול להוביל בני נוער להתנהגויות הרסניות, כמו שימוש באלכוהול ובסמים, הריון בלתי רצוי, פגיעה עצמית ואפילו התאבדות. לעיתים קרובות, הסובבים מתקשים לזהות שהנער או הנערה סובלים מדיכאון, משום שכאמור, גיל ההתבגרות מאופיין בסערות נפש ובתנודות במצב הרוח. אך חשוב מאד לשים לב לתופעות, ולנסות לזהות דיכאון בשלב מוקדם ככל האפשר, על מנת למנוע מהם נזקים חמורים.

דיכאון בגיל ההתבגרות – סימפטומים

התסמינים של דיכאון בגיל ההתבגרות, לעיתים קרובות שונים באופן משמעותי מן התסמינים שאנו רגילים לזהות אצל מבוגרים. לרוב, בני נוער אינם נעשים עצובים או מסוגרים, והם אינם מתרחקים מן החברה באופן משמעותי. התסמינים הבולטים אצל בני נוער הסובלים מדיכאון עשויים להיות: עצבנות; כעס ועוינות; תחושה של חוסר תקווה; נטייה משמעותית לבכי; שינויים בולטים מאד בהרגלים של שינה או של אכילה; תחושות אשמה; תחושות חוסר ערך; חוסר התלהבות וירידה במוטיבציה; קשיי ריכוז שלא היו קיימים בעבר; התרחקות מחברים או ממשפחה; חוסר עניין בפעילויות מהנות; נטיות אבדניות; ועוד. כאמור, מרבית התסמינים הללו, כאשר הם קיימים ברמה נמוכה, הם אופייניים לגיל ההתבגרות באופן כללי. אך כאשר קיימים אצל בני נוער שלושה או יותר מן התסמינים הללו, וכאשר הם קיימים בעוצמה חזקה ולאורך זמן רב, ניתן לחשוד כי מדובר בדיכאון בגיל ההתבגרות. כאשר מתעורר אצל ההורים או המורים חשד לדיכאון בגיל ההתבגרות, חשוב מאד לפנות לרופא משפחה על מנת לאבחן את הדיכאון באופן מקצועי. כחלק מן האבחון, ייערכו בדיקות גופניות ובדיקות דם – על מנת לשלול סיבה פיזית לתופעות הללו.

eye-1209039_1280טיפל בדיכאון בגיל ההתבגרות

לאחר האבחון, בני הנוער מופנים לפסיכולוג או לפסיכיאטר, אשר מתמחים בטיפול בבני נוער. ישנן מספר אפשרויות טיפול, החל בטיפול תרופתי ועד לטיפול פסיכותרפי וקוגניטיבי. חשוב להיות קשובים לבן הנוער, ולהתאים לו טיפול שמתאים לרגשותיו ולאופיו.

 

 

Back to top button