הפרעות מצב רוח

ישנם אנשים רבים אשר סובלים מסוגים שונים של הפרעות מצב רוח. הפרעות מצב רוח באופן כללי שכיחות יותר אצל נשים מאשר אצל גברים, והן מאופיינות בתסמינים דומים לאלה של דיכאון – אך קלים יותר. הפרעות מצב רוח נובעות לעיתים מהפרעות כמו דיכאון או הפרעה דו קוטבית, אך יכולות להופיע גם מסיבות אחרות – עדיף כמובן להתייעץ עם פסיכולוג או פסיכיאטר

גורמים

הפרעות מצב רוח, כאמור, עלולות להיגרם כתופעה נלווית להפרעות פסיכיאטריות שונות. הן מופיעות בשכיחות גבוהה יותר אצל אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של הפרעות מצב רוח. הפרעות מצב רוח מופיעות בשלבים שונים של החיים, מילדות ועד בגרות. גורמים שונים עלולים להוביל להפרעות מצב רוח, כמו מחלות רפואיות או כרוניות, בדידות מתמשכת, ליקויים נוירולוגיים שונים, ועוד.

תסמיניםman-person-people-emotions

כאמור, התסמינים של הפרעות מצב רוח דומים לאלו של דיכאון: תחושה של חוסר אונים, חוסר תקווה, הערכה עצמית נמוכה וכדומה; חוסר שינה או עייפות יתר; תיאבון יתר או חוסר תיאבון; קשיי ריכוז; קושי בקבלת החלטות; אנרגיה נמוכה; ועוד. תופעות אלו עלולות להימשך זמן רב מאד, ולמעשה, אבחנה ברורה שהפרעת מצב רוח נעשית כאשר המטופל מתלונן על תופעות כאלה במשך שנתיים לפחות – בתדירות גבוהה.

טיפול

הפרעות מצב רוח עלולות לפגוע בתפקוד התקין של הסובל מהן, לכן חשוב לטפל בהן. בנוסף, ללא טיפול, הפרעות מצב רוח עלולות להידרדר לדיכאון של ממש, כך שהסיכון להתאבדות גובר. הטיפול נעשה באמצעים שונים, אשר כוללים בעיקר טיפול קוגניטיבי התנהגותי לסוגיו. לעיתים, יש גם צורך בשילוב של טיפול תרופתי באמצעות נוגדי דיכאון, כאשר התרופה עשויה להתחלף מידי תקופה. תרופות אלה יש לקחת בהוראת רופא בלבד, ותחת השגחתו – ואין להפסיק את הטיפול בהן ללא הוראת הרופא.

Back to top button