דיכאון בגיל הזהב

אנשים אשר זוכים להגיע לגיל הזהב, אינם תמיד מאושרים בשל כך. גיל הזהב מלווה בהרבה מאד בלבול, פחדים וגם קשיים פיזיים. ההזדקנות נותנת את אותותיה בבעיות פיזיות כמו בריחת שתן, קשיי הליכה, כאבים שונים, מחלות נפוצות בזקנה ועוד. בנוסף, גיל הזהב מביא אתו קשיים נפשיים לא מעטים, כמו למשל אבדן של חברים ואף של בני זוג, היציאה לפנסיה, תחושה של תלות ואבדן החופש, ועוד. כל אלה ביחד, גורמים לתחושות קשות אצל בני גיל הזהב, ומחקרים מצביעים על כך שבין 15% ל-18% מן הקשישים סובלים מדיכאון.

דיכאון בגיל הזהבportrait-53899_1920

קושי נוסף אשר משפיע על דיכאון בגיל הזהב, הוא שהאוכלוסייה המבוגרת נוטה להיות מופנמת יותר מאשר הדור הצעיר. המבוגרים מתקשים לדבר על רגשותיהם. בנוסף, קיימת אצל רבים מהם דעה קדומה, כאילו הפניה לפסיכולוג או לפסיכיאטר היא בושה, כך שהם נמנעים מלקבל טיפול. בנוסף, תרופות אותם מקבלים אנשים בגיל הזהב בעקבות מחלות או בעיות פיזיות, גורמות לעיתים להתנגשויות בין תרופתיות אשר מחמירות את הדיכאון, ולעיתים התרופות הללו מתנגשות עם תרופות נגד דיכאון, מה שמקשה על הטיפול.

אבחון וטיפול

אבחון של דיכאון בגיל הזהב שונה מעט מאבחון של דיכאון בגילאים אחרים. דיכאון בגיל הזהב מתבטא בסימפטומים כמו בעיות ריכוז, עייפות משמעותית, ירידה משמעותית ביצירת קשרים עם החברה שסביבם, הזנחה עצמית, חוסר תיאבון, ועוד. בנוסף, דיכאון בגיל הזהב מתבטא בירידה של היכולות הקוגניטיביות, במקביל לכך שהקשיש מודע לירידה הזו (בניגוד למתרחש במצבים דמנטיים). במצב שבו קיים דיכאון בגיל הזהב, חשוב לטפל בכך כדי למנוע הידרדרות. מומלץ להגיע לייעוץ אצל פסיכיאטר, ולשלב טיפול פסיכו דינמי עם טיפול תרופתי, כמובן תוך התאמה לאפשרויות התרופתיות של המטופל.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים