תסמינים לחרדה

כאשר הפחד הופך ללא רציונלי

כל אדם חווה חרדה כלשהי במהלך חייו. החרדה במינון הנמוך שלה היא למעשה תגובה טבעית של הגוף למצבי חירום ומצוקה. הבעיה מתחילה כאשר החרדה מתגברת בצורה לא הגיונית ומשתלטת על התנהגותנו ומחשבותינו.

החרדה מוגדרת כתגובה של הגוף למצב שבו הוא חש מאוים מסכנה כלשהי העתידה להתרחש עליו. במצב כזה הגוף יגיב בדרך ההישרדותית שאותה הוא מכיר. המוכרת בעולם הפסיכולוגיה כ"הלחם או ברח". על ידי כך שהגוף מוותר על תפקודם של חלק מהמערכות כמו מערכת החיסון והעיכול ומתמקד רק בתפקודים ההכרחיים להישרדותו כגון הזרמת הדם בגוף.

תגובות אלו מביאות את האדם להגיב בצורות רבות שיבואו לידי ביטוי הן בצורה פיזיולוגית והן בצורה נפשית.eye-117043_1920

תסמינים פיזיולוגיים –  התסמינים האלו יבואו לידי ביטוי בעוררות פיזיולוגית כגון: דפיקות לב מואצות, מתח שרירים, קוצר נשימה, יובש בפה, הזעה, בחילה, שלשול או אי נוחות במערכת העיכול, צורך דחוף להתרוקנות, רעידות, הרחבת אישונים. ידיים קרות ולחות, טשטוש ראייה, סחרחורת או חולשה.

תסמינים נפשיים – אי שקט, מתח, שיתוק, עצבנות, , פחד מפני העתיד, חוסר ודאות, מחשבות של פחד ודאגה חוזרות ונשנות, חוסר ביטחון, תלותיות באדם אחר או בחפץ כלשהו.

אין הכרח כי יופיעו כל התסמינים יחד, כל אדם יגיב בדרך אחרת. כאשר מופיעים סימנים כאלו לזמן קצוב, כאשר האדם אכן חווה אירוע מלחיץ מדובר במצב לא נעים, אך טבעי ונורמלי. חרדה שמהווה מקור לבעיה ומומלץ לטפל בה היא חרדה אשר מופיעה לעתים תכופות ונשארת זמן רב. ישנם סוגים שונים של מקורות חרדה אשר יכולים להשפיע על האדם. חשוב לשים לב, אם אדם מרגיש כי תסמיני החרדה תוקפים אותו ללא שליטה ולא בהכרח בהקשר מותאם. מומלץ כי יפנה לטיפול פסיכולוגי 

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים