התקפי זעם

מה עושים כאשר הכעס משתלט

הכעס הוא אחת מהתגובות האנושיות הקיימות במנעד הרגשות והתגובות שלנו כבני אדם. במצב הרגיל אדם מודע לעצמו ולומד לשלוט בעוצמת הכעס שאותה הוא מחצין. אבל ישנם מצבים שבהם נוצר מצב של חוסר שליטה והכעס הופך להתקף של זעם.

אף אחד לא רוצה להיות בקרבת אדם החווה התקף זעם, התקף הזעם יתבטא בכעס מתפרץ ובלתי נשלט על הסביבה הקרובה אליו באותה הסיטואציה. הזעם לרוב יהיה לחלוטין לא פרופורציונלי לעוצמת הכעס המתבקשת בסיטואציה הנוכחית. לרוב התקף הזעם יהיה מאופיין בצעקות רמות והשתוללות, אך לעיתים התקף הזעם עלול להיות מלווה לא רק באלימות מילולית אלא גם בהרמות ידיים, אלימות פיזית.

במקרים רבים לאחר מעשה, גם האדם החווה בעצמו את התקף הזעם יודע באופן רציונלי כי הוא מגיב בצורה לא מותאמת ובחוסר פרופורציה למקרה, אבל  בזמן אמת הוא מרגיש שהוא איננו מסוגל לשלוט על מעשיו ותגובותיו פורצות ממנו ללא שליטה.

"ניתן לראות התקפי זעם מתרחשים בכל טווח הגילאים, אך מובן שההתייחסות והטיפול בהתקפי הזעם יהיו שונים זה מזה כאשר מדובר בפעוט, מתבגר או מבוגר"nature-animal-playing-wilderness

אין ספק שזה מצב הדורש טיפול, מעבר לעובדה שהמציאות הזאת מסבה הרבה עוגמת נפש לאדם החווה את ההתקף ולסובבים אותו, התקפי הזעם יכולים גם לגרום לנזק משמעותי. לא מדובר רק בנזק לחפצים או לממון, אלא לנזק פיזי ממשי. אדם הנמצא בהתקף שעם איננו פועל בהיגיון אלא בפזיזות ואימפולסיביות. הוא יכול הביא את עצמו למצב שבו הוא פוגע בעצמו או באחרים או שהוא מכניס את עצמו לסיטואציה מסכנת חיים.

יכולות להיות מגוון סיבות המביאות וגורמות לאדם להתנהג בצורה זו של התקפי זעם. חלקן נובעות מסיבות נפשיות, חלקן מסיבות התנהגותיות וחלקן אפילו מסיבות נוירולוגיות. חשוב לאבחן את המצב ולמצוא את הטיפול המתאים.

הטיפול הפסיכולוגי יהיה שונה אצל כל אחד בהתאם למקור הסיבה להתפרצויות הזעם.

במקרים של ילדים עם בעיות ויסות, או במקרים של הפרעות קשב שמובילות למצבי התקפים כאלו, הטיפול יהיה שונה מאשר באדם הסובל מהתקפי זעם על רגע של חוויה פוסט טראומטית או כחלק מהליך דמנטי שהאדם סובל ממנו.  כל מקרה לגופו וכל מקרה מצריך אבחון מעמיק של מקור הבעיה על מנת לאפשר את הטיפול האופטימלי. לדעת מתי להתאים טיפול תרופתי או טיפול התנהגותי של לימוד הטכניקות הנכונו. להרגעה, או בכלל לשלב בין שניהם.

בכל מקרה אל תתנו לבעיה לחלוף לבד. חבל על הסבל של כולם. פנו לאיש מקצוע המתאים.

Back to top button