התקפי פאניקה

התקפי פאניקה – נא לא לפחד!

התקפי פאניקה הם התקפים בלתי נעימים בעליל, אשר מאופיינים בפחד פתאומי ובחרדה בלתי נשלטת. ישנו אחוז גדול מאד מן האוכלוסייה אשר חווה התקף פאניקה פעם אחת בחייו לפחות. התקף אחד מסוג זה הינו שכיח מאד, ונורמלי מאד. אולם במקרים לא מעטים, לאחר התקף פאניקה, האדם שחווה אותו יחשוש מפני התקף נוסף, בגלל עצמת החוויה שחווה. הפחד עצמו, עלול להוביל להתקף פאניקה נוסף, ולמצב של התקפים חוזרים, אשר משבשים את החיים. הפרעת פאניקה אינה נפוצה מאד, אך היא מוכרת בקרב הסובלים מהפרעות חרדה שונות, ונפוצה בקרב כ-3% מן האוכלוסייה.

התקפי פאניקהwoman-801711_1920

התקפי פאניקה הם מצב שבו אדם מרגיש, באופן פתאומי וללא הכנה מראש, פחד וחרדה גדולים ובלתי פרופורציונאליים. התחושה הקיצונית גורמת לגופו של האדם להגיב בדרכים אשר מאפשרות לו להתמודד עם איום ממשי – הזרמת אדרנלין, דריכות יתר, ומנגנון fight or flight – בריחה או מלחמה. במצב זה, נוצרות תופעות של דפיקות לב מואצות וחזקות מהרגיל, קוצר נשימה, לחץ בחזה, סחרחורת, צמרמורת, רעד, זיעת יתר, גלים של קור וחום, ועוד. בנוסף, האדם הסובל מן התופעה עלול לחוש כאילו הוא צופה על הסיטואציה מבחוץ. התסמינים הגופניים של התקפי פאניקה דומים לאלה של התקף לב, ולכן החוויה הופכת למלחיצה עוד יותר – האדם הסובל ממנה מרגיש כאילו הוא עומד למות, או להשתגע.

הפרעת פאניקה

אם התקפי פאניקה הופכים להיות מרובים, האדם הסובל מהם עלול לפתח הפרעת פאניקה. בהפרעה כזו, גם בין ההתקפים האדם סובל מתסמינים של פחד, כאשר החשש המתמיד הוא שמא יגיע התקף נוסף. החשש הזה גורם לשינויי התנהגות משמעותיים אצל האדם, כאשר ההתנהגות השונה מנסה להרחיק את ההתקף הבא. לרוב, אדם שסובל מהפרעת פאניקה יפתח גם אגורפוביה – פחד ממקומות פתוחים באופן כללי, או ממקומות ספציפיים שבהם חווה התקף פאניקה בעבר. חשוב לציין, כי התסמינים אשר מאפיינים התקפי פאניקה, כאמור, דומים לאלו של התקף לב. בנוסף, תסמינים אלה עלולים להיגרם גם כתוצאה משימוש מופרז באלכוהול או סמים. לכן, על מנת לאבחן התקפי פאניקה, יש לשלול את הגורמים האפשריים האחרים.

התקפי פאניקה – טיפול

כאמור, התקפי פאניקה בודדים אינם דורשים טיפול מיוחד, מלבד טיפול תומך בזמן ההתקף עצמו. אולם אם ההתקפים הופכים להפרעה, חשוב מאד לטפל בה בהקדם האפשרי. כאשר קיימת הפרעת פאניקה, לרוב מומלץ לטפל בה באמצעות טיפול תרופתי – יש להתייעץ עם פסיכיאטר כמובן, בתרופות אנטי חרדתיות (מקבוצת ה-SSRI), בשילוב עם טיפול פסיכולוגי או טיפול CBT.

Back to top button