אסרטיביות

להיות בטוח ונינוח בחברת עצמך ואחרים

אסרטיביות היא תכונה אשר רצוי שנעשה מאמץ בכדי לאמץ אותה לחיינו. אסרטיביות בריאה תהיה מלווה לרוב בביטחון עצמי בריא. זהו מקום נפשי אשר רובנו שואפים להיות בו.

אסרטיביות, יוזמה, ביטחון עצמי, פרואקטיביות. יש מישהו שלא היה מאמץ את רשימת התכונות הזאת, יתרה מזאת, אנשים היו נותנים הרבה בשביל לאמץ אפילו אחת התכונות הללו.

אכן, מדובר בסל תכונות אשר מאפשרים התנהלות בטוחה יותר בעולם, התנהלות המנבאת אחוזי התקדמות והצלחה גבוהים יותר.

מהי בעצם אותה אסרטיביות ומדוע ישנם כאלו הנבהלים ממנה.

dreamstime_xs_22329902בלבול בין אסרטיביות לאגרסיביות

ישנם כאלו הנרתעים מהתנהלות אסרטיבית. ככל הנראה מדובר באנשים המתבלבלים בין המונח אגרסיביות לאסרטיביות. אך למעשה מדובר בשני מאפייני אופי שונים בתכלית.

אדם אגרסיבי הוא אדם אשר ינסה להשתלט ולנהל אנשים אחרים בכדי לקבל בדיוק את מה שהוא רוצה. אדם כזה לא יהסס לרמוס או לפגוע באנשים אחרים במהלך הדרך בכדי שדברים יתנהלו על פי הדרך שלו.

לעומת זאת, אדם אסרטיבי הוא לרוב אדם נוח על הבריות, איננו מחפש להתקוטט ומנסה בכל מאודו לא לפגוע באחרים. ההתנהלות המנחה אדם אסרטיבי היא הביטחון בעצמו ובעמדותיו. היכולת של אדם אסרטיבי לומר את אשר על ליבו מבלי להיבהל או לחשוש מכך שיתכן שלא כל מה שיאמר ימצא חן בעיני כולם. אדם אסרטיבי הוא אדם אשר לוקח בחשבון שיתכן ויהיו כאלו שלא יהיו מרוצים מדרך ההתנהלות שלו, אבל הוא חש מספיק בטוח בעצמו וביכולות שלו, כך שהוא מסוגל להתמודד עם חוסר שביעות רצון מצד האחר ומודע לכך שייתכן ומדובר במחלוקת זמנית שתעבור בקרוב ולכן אין לו סיבה להיבהל מהעניין.

אם כן, אסרטיביות היא תכונה חיובית היכולה להועיל לנו בתחומי החיים השונים

האסרטיביות מאפשרת לנו להתפתח במגוון תחומי החיים – מומלץ להעזר בקואצר המעניק אימון אישי. על מנת שנוכל להתקדם בעבודה מתוך ביטחון בכישורינו. על יד כך שניזום הצעות, נהיה פעילים ונוכל להתמודד עם ביקורת מצד הקולגות והמנהלים.

גם בתחום החברתי האסרטיביות היא כלי יעיל מאד. בדרך זו נוכל לשמר קשרים, ליזום אותם ולהיות פתוחים וכנים בהתנהלותנו בחברה.

אם כן, אסרטיביות היא תכונה שבהחלט כדאי לאמץ. ישנם אנשים אשר זה יבוא להם יותר בקלות ויש אחרים אשר יצטרכו להתאמץ בשביל להתנהל באסרטיביות . כך או כך זוהי תכונה אשר ניתן לרכוש על ידי תרגול, עבודה והשקעה. כך נוכל ללמוד להיות אסרטיביים יותר ובכך נעלה את ביטחוננו העצמי ונשפר את חיינו.

Back to top button