דיסתימיה

דיסתימיה היא צורה קלה של תופעת הדיכאון. דיסתימיה היא מצב רוח עגום מתמשך, אשר מופיע במשך שנתיים לפחות, בתסמינים קלים. לרוב, הפסקה בתסמינים אינה נמשכת יותר ממספר ימים בודדים, והתחושה הכבדה נשארת באופן יציב יחסית במשך זמן רב. התסמינים של דיסתימיה כוללים מצב רוח רע, חוסר הנאה וחוסר עניין בסביבה, תחושות של אשמה, דימוי עצמי נמוך, חוסר שייכות, פסימיות ועוד. התסמינים הללו גורמים לאדם הסובל מדיסתימיה להימנע ממצבים חברתיים, להסתגר ועוד, והיא עלולה לפגוע בריכוז, בזיכרון ועוד. דיסתימיה שכיחה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים, והיא מופיעה אצל 3-6% מן האוכלוסייה. אצל ילדים וצעירים, השכיחות של דיסתימיה שווה בין בנים לבנות.

דיסתימיה – גורמיםsad-864399_1920

ישנם מספר גורמים אשר עלולים להוביל למצב של דיסתימיה, כמו למשל: גנטיקה – הסיכון ללקות בדיסתימיה עולה אם יש בן משפחה מדרגה ראשונה אשר סובל ממנה; דפוסי שינה חריפים; קשיים קוגניטיביים שונים, תפיסה עצמית שגויה וכדומה; קשיים פסיכולוגיים כמו קושי בהתפתחות האישית, קשיים במשפחה, חוויות אבדן ועוד.

 

 

דיסתימיה – אבחון

אבחון של דיסתימיה נעשה כאשר המטופל מציין את הקריטריונים הבאים: דיכאון ועצבות בחלק גדול מן היום וברוב הימים, במשך שנתיים לכל הפחות (אצל ילדים – שנה לפחות); הופעה של תסמינים כמו דימוי עצמי נמוך, שנת יתר או חוסר שינה, תיאבון יתר או חוסר תיאבון, עייפות, חוסר תקווה, קשיים בריכוז, קושי לקבל החלטות ועוד – לפחות שניים מן התסמינים; התסמינים מופיעים באופן רציף, ואינם מפסיקים למשך יותר מחודשיים.

SplitShire_9993דיסתימיה – טיפול

ישנם מספר סוגים של טיפולים אשר עשויים להיות יעילים עבור מצבים של דיסתימיה. הטיפול היעיל ביותר הוא טיפול פסיכותרפי בעזרת פסיכולוג מתמשך וארוך טווח. הטיפול הפסיכותרפי מסייע לאדם להתגבר בכוחות עצמו על תחושות הדכדוך והדיכאון, ולהתמודד עם מצבים בצורה נכונה יותר. טיפולים נוספים עשויים להיות טיפול התנהגותי – אשר מקנה למטופל דפוסי התנהגות נכונים יותר, טיפול קוגניטיבי אשר מקנה דפוסי חשיבה חיוביים ונכונים יותר, ועוד. במקרים מסוימים, ניתן לשלב בטיפול גם טיפול תרופתי באמצעות נוגדי דיכאון, כמובן באופן מבוקר ובהוראת רופא פסיכיאטר בלבד.

Back to top button