הפרעת פאניקה

כשהחרדה משתלטת על החיים

התקף פאניקה, תופעה ממשפחת החרדות. היא מצב שבו אדם לפתע נתקף תסמינים חזקים ומלחיצים המרגישים כאילו הוא חווה הקף לב או עומד למות.  זהו מצב מאד מלחיץ ומפחיד שבו האדם מרגיש חסר שליטה וחסר אונים לגבי תגובות הגוף שלו.

כאשר אדם מצוי בהתקף פאניקה זהו מצב מלחיץ מאד. לפתע פתאום הדופק מואץ, תחושת שיעה בכל הגוף, תחושת מחנק ולחץ וכאבים בחזה ותחשה כללית של מחנק, כאילו שנגמר האוויר ואתה הולך להיחנק.

כ3% מהאוכלוסייה סובלים מהתקפי פאניקה. בעיקר נשים

החשש הראשוני למקרה כזה הוא כי אכן מדובר באירוע רפואי חמור כגון התקף לב או משהו דומה. אך לאחר שהבירור הרפואי לא העלה שום ממצאים פיזיולוגיים נשארת המסקנה כי מדובר בהתקף פאניקה.916cb5a7aa45c929c1e3a29644f8e3f0

חוויה של התקף פאניקה היא חוויה שיכולה למוטט רגשית את האדם. התחושה כי אינך שולט בגוף שלך וכי אתה יכול לחוות פחדים וקשיים כאלו מבלי שיש לך שליטה על כך היא תחושה קשה ומלחיצה כשלעצמה.

קיימות שלל השערות לגבי הסיבה שבגינה אנשים חווים התקפי פאניקה. ישנן מספר תיאוריות שונות לגבי מקור הסיבה לכך. ככל הנראה יש מעט אמת בכל אחת מההשערות. בין אם מדובר בסיבה פסיכולוגית, נוירולוגית התנהגותית או ביולוגית. תהיה הסיבה אשר תהיה, זהו מצב הדורש פתרון מכיוון שהוא מקשה מאד על חיי הפרט..

מתי נזהה צורך בטיפול בהתקף פאניקה

במידה ואדם חווה התקף חד פעמי שכזה שלא חזר על עצמו, סביר להניח כי ניתן להמשיך הלאה בחיים. במקרים שבהם אדם חווה התקפים החוזרים על עצמם. קל וחומר אם בין לבין ההתקפים, האדם מרגיש שהוא איננו יכול לתפקד מחשש להתקף וכל הזמן רק חושב ומודאג מכך, כדאי מאד לפנות לטיפול על ידי פסיכולוג.

Back to top button