דיכאון בעקבות מחלה

אצל כולנו קיימת ההבנה כי הבריאות היא מעל הכל וחשובה מעין כמוה. יתכן ואמונה זו היא אחת הסיבות שבגינה אנו פוגשים אנשים אשר בעקבות מציאות של מחלה לא פשוטה , מפתחים גם מחלה נוספת, מחלת דיכאון.
מרבית האנשים משקיעים מאמצים רבים על מנת לשמור את מצב בריאותם טוב ותקין על מנת לאפשר להם לחיות חיים מלאים, מספקים וחסרי הגבלות. לצערנו הרב, לא תמיד יש בידינו את האפשרות לשלוט על הבריאות ומחלות כרוניות שונות מתפרצות ומביאות לשינוי משמעותי בחיים.ghjgfjfghj
אצל אנשים חולים ניתן לראות תופעה אשר איננה נדירה, תופעה זו מראה כי מעבר להתמודדות עם הקושי במחלה. מתפרצת לה גם מחלת הדיכאון.
דיכאון היא מחלה בפני עצמה, לא מדובר רק במצבי רוח דיכאוניים או כניסה לעיתים למרה שחורה. מדובר באדם אשר מגלה את תסמיני הדיכאון ברמה המעידה על דיכאון ממשי ולא רק מצב רוח עצוב וקושי מהתמודדות עם המצב.
לא קיימת תשובה חד משמעית בנוגע לסיבת התפרצות הדיכאון אצל אנשים מסוימים, אבל ניתן לראות סיבות שונות אשר מסבירות את המצב.
דיכאון לרוב מתפרץ בשל הימצאות במצבי לחץ שונים, רבים ומשמעותיים. ככל הנראה יש נטייה אישיותית ותורשתית אשר תגרום לאנשים להגיב בדיכאון למצבים מסוימים. אבל עדיין אין מחקרים חותכים לגבי יכולת הניבוי של כניסה לדיכאון. מה שכן ניתן להניח שצירוף של קשיים ואובדנים יכול לעודד את התפרצות הדיכאון.
דיכאון כתוצאה ממתח נפשי או מצב נוירולוגי
יש להבחין בין סוגים שונים של התפרצות הדיכאון בעקבות מחלה.
ישנם מחלות אשר משנות באופן נוירולוגי את המוח ובעקבות כך גורמות לתופעות נוירולוגיות המתבטאות בדיכאון. מחלות אלו יהיו לרוב מחלו כגון אלצהיימר, סכיזופרניה, מחלות מין שונות ועוד. מחלות אלו אשר התסמינים של המחלה שלהם מתבטאים גם בשינוי במערך הנוירולוגי יכולים להוביל לתופעות דיכאוניות כתוצאה מחוסר איזון או שינוי נוירולוגי.
הקבוצה השנייה של הסובלים מדיכאון, הם חולים אשר חלו במחלה קשה וכרונית. התמודדות עם מחלה כרונית היא קשה ופוגשת אותך בכל כך הרבה רבדים. הקושי העצום של האדם החולה להתמודד עם כל מצבי הלחץ והקשיים יכולים להוביל לדיכאון. למעשה אדם חולה חווה הרבה מאד אובדנים מסוגים שונים, אובדן הבריאות שלו, אובדן העצמאות, אובדן החלומות, אובדן התפיסה העצמית לגבי אופן התפקוד שלו, הקושי שלו בחוסר היכולת שלו להיות ילד, בן זוג, הורה מתפקד ופעיל כפי שהוא היה פעם וכפי שהוא רוצה להיות. כל אחד מהאובדנים הללו מצטברים יחד למעמסה נפשית גדולה מאד אשר יכולה להוביל לדיכאון. כמו כן, ישנם מחלות אשר מרחפת מעל פני החולה סכנת חיים. דבר אשר מצריך אותו להתמודד באופן מציאותי עם האפשרות של מוות מתקרב. אובדן משמעותי אשר קשה להכיל ולקבל.

איך נזהה האם החולה בדיכאוןghnmgnhgukkkk
כאשר נבחין במספר סימני עצבות משמעותיים מומלץ כי נפנה לרופא המטפל על מנת לבדוק את המצב ולקבל את הטיפול הרצוי. מצב של דיכאון מלווה בחוסר חשק, קושי בתפקוד והתנהלות, מצבי רוח שלילים, חוסר רצון ואנרגיה לעשות דבר, אפאתיות, קשיי שינה, סימנים אלו ואחרים הנמשכים מעבר לשבועיים רצופים צריכים להיבדק.
חשיבות הטיפול בדיכאון במקביל לטיפול במחלה
חשוב להבין כי למרות שהסיבות לדיכאון יכולות להתקבל על הדעת ולהישמע הגיוניות, חובה עלינו לטפל גם בבעיית הדיכאון. ברגע שהדיכאון מתפרץ הוא מצריך טיפול. אסור לדחות טיפול. יש להתייחס גם למחלה וגם לדיכאון כשני דברים המצריכים את הטיפול הנכון והמתאים להם.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים