כיצד יודעים לגשת לטיפול משפחתי?

מתי טיפול משפחתי מתאים

טיפול משפחתי – מתי הוא מתאים?kids-464652_1920

טיפולים רגשיים ונפשיים נעשים נפוצים יותר ויותר בשנים האחרונות. אנשים רבים מתחילים להבין כי ניתן להתמודד עם קשיים רגשיים שונים באמצעות טיפול מתאים, וכי התמודדויות רבות בחיים יכולות להיחסך, או להתקטן, כאשר מלווים את האירועים עם טיפול נפשי, רגשי או פסיכולוגי. כבא אצל אבי הפסיכואנליזה, זיגמונד פרויד, מתואר הקשר בין בעיות רגשיות אצל אדם לבין קשיים אשר מתרחשים במשפחתו. עם זאת, רק בעשורים האחרונים החלה להתפתח ההבנה שיש ליצור טיפול מתאים אשר מיועד למשפחה כולה, וכי מדובר בטכניקת טיפול יעילה ומעצימה, אשר מסייעת לכל אחד מן הפרטים במשפחה באופן משמעותי, לעיתים אף יותר מאשר טיפול פרטני.

טיפול משפחתי

מהי משפחה? המשפחה היא החברה המשמעותית ביותר בחייו של האדם. כל אדם חי, גדל ומתפתח בתוך חברות שונות: השכנים שברחוב, החברים שבכיתה, החברים מהצבא, הקהל שבעבודה. אך המשפחה היא החברה הבסיסית ביותר וגם המשפיעה ביותר על אופיו של האדם, על התנהגותו ועל התפיסות שלו. טיפול משפחתי הוא טיפול פסיכולוגי בעיקרו, אך הוא מתבסס על הגישה האומרת שחיזוק של הקשרים עם בני המשפחה, וטיפול בבעיות המשפחתיות הקיימות, יכולים לסייע בזיהוי של התנהגויות, קשיי תקשורת, אינטראקציות שגויות או דפוסי קשר מורכבים, אשר יוצרים בעיה עבור כל בני המשפחה, ומקשים על המשפחה לתפקד בצורה תקינה, כל אחד בנפרד בכולם יחד. כאשר המטפל בוחן את כל בני המשפחה, ומבין את הקשרים הקיימים בתוך המשפחה, הוא יכול לסייע לכולם לבסס דפוסים בריאים יותר של תקשורת בתוך המשפחה, לפתח יחס אוהד בין הפרטים במשפחה, ולסייע לכל אחד ואחת מבני המשפחה להתגבר על קשיים רגשיים ונפשיים.

מתי טיפול משפחתי מתאים?

טיפול משפחתי הוא תהליך מורכב, והוא דורש שיתוף פעולה בין כל בני המשפחה. טיפול משפחתי מתאים למקרים שבהם בעיות שונות של אדם ספציפי אינן מיוחדות לו בלבד, ואינן נובעות מקושי אישי – אלא מקושי משפחתי, אשר משליך על בני משפחה נוספים. הנה מספר דוגמאות למצבים שבהם מומלץ לפנות לטיפול משפחתי:

מחלה במשפחה. כאשר אחד מבני המשפחה נופל למשכב, וסובל ממחלה קשה, כרונית או סופנית, או לחילופין ממחלת נפש, כל בני המשפחה חווים קשיים. המשפחה עוברת טלטלה, פשוטו כמשמעו. דברים שנראו טבעיים בעבר שוב אינם כאלה, פעולות שגרתיות הופכות לכאלה הדורשות מחשבה, והחשש נכנס לליבם של כל בני הבית. גם משפחות שביומיום הרגיל, לפני המחלה, היו חזקות ומאוחדות, חוות לעיתים משבר משפחתי בעקבות המחלה, בין אם מדובר במחלה של הורה, של ילד או אפילו של סבא או סבתא קרובים. טיפול משפחתי יכול לסייע לכל אחד מבני המשפחה בהתמודדות הפרטית שלו, וביחד, לגרום למשפחה לחזור ולתפקד בצורה תקינה ככל האפשר, לפחות בכל הנוגע לקשרים בין בני המשפחה.

girl-1208207_1920

 

 

משברים כלכליים או אחרים. בדומה למחלה במשפחה, כל משבר עלול לגרום לטלטול של התא המשפחתי. משבר כלכלי במשפחה, מעבר לעיר אחרת או לארץ אחרת, פיטורין משמעותיים של אחד ההורים, ילד פגוע שנולד למשפחה, או כל משבר אחר – מהווים סיבה טובה במיוחד לפנות לטיפול משפחתי, לחיזוק ולסיוע.

קשיים יומיומיים. לא תמיד צריך משבר בשביל ליצור בעיות במשפחה. מקרים של תחרותיות יתר בין בני המשפחה, קושי ביצירת תקשורת תקינה בין האחרים, בין ההורים או בין ההורים לילדים, מריבות מרובות בין בני המשפחה – כל אלה מסמנים שמשהו אינו תקין במשפחה. במצב כזה, מומלץ למקד את הבעיה ולטפל בה בהקדם, באמצעות טיפול משפחתי.

 

צוות האתר ריכז במיוחד עבורכם 5 סעיפים שחשוב לבחון לפני בחירת מטפל מתאים